Ziołolecznictwo i jego efektywność.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, coraz częściej można usłyszeć o wzrastającym zainteresowaniu kwestią ziołolecznictwa w naszym kraju. Jest to przede wszystkim wynikiem wzrastającej świadomości społeczeństwa, które coraz wyraźniej zdaje się rozumieć kwestie związane z leczeniem naturalnymi metodami. Do tego dochodzą liczne badania naturalnych metod leczenia, wskazujące na ich wyższy poziom bezpieczeństwa w stosunku do leczenia farmakologicznego. Oczywiście, należy pamiętać, iż w przypadku niektórych dolegliwości, leczenie farmakologiczne pod nadzorem lekarza specjalisty będzie niezbędne. Jednakże w wielu przypadkach, drobniejszych dolegliwości, można leczyć się naturalnymi metodami. Aby jednak to zrobić, przydatna będzie jakaś sensowna literatura o ziołolecznictwie.

Jak skutecznie leczyć się ziołami?

Otóż w tym przypadku, kwestią najważniejszą jest w rzeczy samej odpowiednia wiedza w zakresie ziołolecznictwa. Z całą też pewnością mało kto takową wiedzę jeszcze posiada. Wynika to z prostego faktu, iż w ubiegłym wieku, wraz z rozwojem medycyny farmakologicznej, naturalne metody pomału odchodziły do lamusa, jako nieefektywne i mniej skuteczne. Mało kto wtedy przypuszczał, że ziołolecznictwo jeszcze będzie mogło powrócić do łask. Współcześnie jednak, wraz z coraz szybszym postępem technologicznym, przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, iż leczenie ziołami może w wielu przypadkach pomniejszych dolegliwości być nie tylko skuteczniejsze od farmakologii ale także bezpieczniejsze.

Aby jednak umiejętnie stosować zioła w leczeniu dolegliwości zdrowotnych oraz w ich profilaktyce, koniecznością będzie posiadanie odpowiedniej w tym zakresie wiedzy. W tym celu, niezbędna nam będzie dobra jakościowo literatura o ziołolecznictwie, która przekaże nam zapomnianą już wiedzę w tej materii.

Współczesna literatura o ziołolecznictwie.

Jeśli chodzi o odpowiednie jakościowo ksiązki traktujące o fitoterapii, to z całą pewnością uda nam się znaleźć kilka ciekawych pozycji. Bardzo dobrymi opracowaniami w tym zakresie są dwie pozycje dystrybuowane przez Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki. Są to:

  • Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia – autorstwa Krzysztofa Błecha i Iwony Wawer
  • Ziołolecznictwo Ojca Grzegorza Sroki – autorstwa Krzysztofa Błecha

Są to naszym zdaniem jedne z najlepszych opracowań w zakresie ziołolecznictwa, która pozwalają przyswoić sobie podstawową, niezbędną wiedzę, która umożliwi nam samodzielne przygotowywanie ziół i ich dobór do odpowiednich schorzeń i dolegliwości.

Oczywiście pamiętajmy, iż najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie wizyta u lekarza, który przeprowadzając odpowiednie badania, postawi najtrafniejszą diagnozę. To zaś może być dobry jakościowo punkt wyjścia do dalszego, samodzielnego już leczenia z zastosowaniem naturalnych metod.

Previous Article
Next Article