Zioła w zapobieganiu wysokiego cholesterolu.
Utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu jest bardzo ważną kwestią. Ma to szalenie duży wpływ na nasze zdrowie, wobec czego też, należy pamiętać o tym, aby niepotrzebnie nie podnosić tego poziomu. A mamy na to dość duży wpływ przede wszystkim poprzez naszą codzienną dietę. Poza kwestiami związanymi bezpośrednio z naszą dietą, możemy także zadbać o ewentualne obniżaniu poziomu cholesterolu. W tym celu warto sprawdzić, jakie są stosowane zioła w zapobieganiu wysokiego cholesterolu. Dzięki temu bowiem można będzie uniknąć konieczności stosowania niezbyt korzystnie wpływających na inne aspekty naszego zdrowia leków o nazwie „statyny”. Warto tutaj bowiem pamiętać, iż nie zawsze leki farmakologiczne będą tak samo dobrym rozwiązaniem w leczeniu różnorodnych dolegliwości.
Jakie zioła w zapobieganiu wysokiego cholesterolu są obecnie najczęściej stosowane?

Jeśli chodzi o obniżanie poziomu cholesterolu przy pomocy ziół, to trzeba tutaj powiedzieć, iż podstawowym celem takiego podejścia jest to, aby leczenie przynosiło więcej pożytku niż szkód. Niestety okazuje się, iż leczenie statynami wywołuje stosunkowo poważne skutki uboczne, co niestety nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Zastosowanie leków ziołowych będzie tutaj o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem. Najczęściej stosowane w tym zakresie zioła to ekstrakty z ziela karczocha i liści miłorzębu. Będą one nie tylko ograniczać wzrost poziomu cholesterolu, ale także wpływają na zwiększenie ukrwienia, jak i poprawiają proces trawienia. Bardzo dobrym lekiem na obniżania poziomu cholesterolu jest na przykład Chitobon. Stosujemy go przed jedzeniem, dzięki czemu ograniczymy wchłanianie zjadanych tłuszczów. Przydatny może być w tym zakresie także Regulobon, zawierający duże ilości błonnika z nasion owsa i babki pełsznika. Generalnie rzecz biorąc zioła w zapobieganiu wysokiego cholesterolu to rozwiązanie bardzo dobre i korzystne dla organizmu. Najważniejsze jest tutaj to, iż nie wywołują one negatywnych skutków ubocznych, jak leki farmakologiczne.
Negatywne działanie leków farmakologicznych.

Co prawda statyny są bardzo skuteczne jeśli chodzi o obniżanie poziomu cholesterolu, niemniej jednak charakteryzują się także negatywnym wpływem na nasz organizm. Przeprowadzone w tym zakresie badania niejednokrotnie ujawniły silny, negatywny wpływ na zdrowie. Przeprowadzone badania w zakresie przyjmowania fluwastatyn wykazywały następujące niepożądane objawy leczenia:
- Częstsze występowanie dysfunkcji wątroby
- Uszkodzenia miąższu
- Niewydolność nerek
- Wzrost prawdopodobieństwa występowania zaćmy na poziomie 3%
Są to więc bardzo poważne skutki uboczne, wobec których warto dokładnie przemyśleć konieczność stosowania statyn w tym przypadku. Oczywiście będzie to usprawiedliwione w przypadku zaawansowanej miażdżycy, kiedy korzyści płynące z leczenia będą znacznie przewyższać ryzyko powikłań i skutków ubocznych. Generalnie jednak, zawsze lepiej sprawdzić, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem nie będą leki na bazie ziołowej.