zgaga

Zgaga, jej przyczyny, objawy oraz skuteczne zwalczanie.

Zgaga, czyli ostre pieczenie, palenie w przełyku, to dolegliwość znana chyba każdemu z nas. Jest to bardzo częsty problem, który czasami może być powodowany innymi dolegliwościami. Najczęściej jednak, jest ona dolegliwością samą w sobie, wynikającą z cofania się treści żołądkowej do przełyku. Taki sytuacje mogą się zdarzać w różnych okolicznościach. Dlatego też, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Dzięki temu, zgaga przestanie być dla nas zmartwieniem. Musimy bowiem pamiętać, iż mamy wszelkie możliwości po temu, aby skutecznie przeciwdziałać jej pojawianiu się.

Skąd bierze się zgaga?

Piekący ból, jaki odczuwamy w przełyku jest powodowany podrażnieniem delikatnej błony śluzowej naszego przełyku. Wynika to z cofania się treści żołądkowej do przełyku, a jak wiadomo, w żołądku, w procesie trawienia, wydzielany jest kwas solny i pepsyna. Jeśli substancje te, wraz z pokarmem cofną się z żołądka do przełyku, będzie dochodzić do podrażnienia błony śluzowej, co jest przez nas odczuwane jako piekący ból. Fachowo, zgaga nazywana jest refluksem żołądkowo-przełykowym. Najczęstsze przyczyną jest nieprawidłowa praca mięśnia, zwanego dolnym zwieraczem przełyku, który jest odpowiedzialny za zablokowanie treści żołądkowej w żołądku i niedopuszczenie do jej cofania się.

Objawy zgagi.

Zgaga objawia się przede wszystkim bardzo silnym palącym, piekącym bólem w przełyku, czy też klatce piersiowej. Bardzo często odczuwamy także gorzki smak w ustach. Najczęściej, tego typu dolegliwości będą pojawiać się podczas schylania się albo po obfitym posiłku.

Warto tutaj także nadmienić, iż jeśli wraz z silnym bólem klatki piersiowej, pojawiają się inne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, a także wymioty, trudności w oddychaniu, może to być zawał serca. Nie możemy o każdą dolegliwość w klatce piersiowej obwiniać zgagi. Choć jest ona najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości bólowych.

Jak leczyć zgagę i jak jej skutecznie zapobiegać?

Jeśli zgaga występuje okazjonalnie, wręcz sporadycznie, raczej nie powinniśmy się niepokoić. W takich okolicznościach, wystarczającym rozwiązaniem mogą się okazać, leki dostępne bez recepty. Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z przewlekle występującą zgagą, należy koniecznie udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, iż jej przyczyną są inne, o wiele poważniejsze dolegliwości. W przypadku braku leczenia na przykład choroby refluksowej przełyku, może dojść do poważniejszych komplikacji i powikłań.

Domowe sposobna zgagę.

Zgaga, tak jak wiele innych chorób, znana jest człowiekowi od setek lat. Nic więc dziwnego, iż nasi przodkowie mieli sprawdzone i skuteczne sposoby na jej leczenie oraz na zapobieganie jej pojawianiu się.

Zapobiec zgadze możemy przede wszystkim poprzez nie przejadanie się. Nadmierne objadanie się prowadzi do przepełnienia żołądka, co prowadzi do nadmiernego nacisku na dolny zwieracz przełyku. W wyniku tego, może dojść do komplikacji w jego prawidłowym funkcjonowaniu, a nawet do choroby refluksowej przełyku. Powinniśmy także utrzymywać prawidłową masę naszego ciała oraz zrezygnować z nikotyny i alkoholu. Regularna aktywność fizyczna będzie także ograniczać ryzyko pojawiania się zgagi. Dodatkowo, możemy także wykorzystać odpowiednie zioła na zgagę, które będą regulować pracę dolnego zwieracza przełyku.

Warto także ograniczyć NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), czy też wyeliminować ze swojego życia nadmierną ekspozycję na sytuacje stresogenne. W każdym razie zgaga nie jest dolegliwością z która nie możemy wygrać. Jeśli się postaramy, to bez większych trudności powinniśmy zapobiec jej powstawaniu.

Previous Article
Next Article