Zastosowanie opakowań plastikowych w przemyśle a odpowiedzialność ekologiczna biznesu.
Opakowania plastikowe są bardzo powszechnie stosowane w dystrybucji wszelkiej jakości produktów zarówno płynnych jak i sypkich. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem ich wdrożenie do użytku codziennego, przyniosło znaczne korzyści, zarówno producentom, jak również dystrybutorom, handlowcom oraz ostatecznym, końcowym użytkownikom. Można więc powiedzieć, iż jest to rozwiązaniem wielce korzystnym z wielu punktów widzenia. Trzeba jednak przyznać otwarcie, iż plastik stanowi obecnie zmorę współczesnej ekologii na świecie. Niestety, ale brak skorelowanych działań całego świata biznesu oraz rządów wszystkich państw doprowadziły do tego, iż zużyte opakowania plastikowe, zamiast zostać poddane przetworzeniu na nowe, niestety trafią na śmietniki, a co gorsza, bardzo często trafiają wprost do oceanów.
Zalety stosowania opakowań plastikowych.
Tak jak już o tym wspomnieliśmy, zastosowanie opakowań plastikowych do dystrybuowania wielu produktów sypkich oraz płynnych przyczynia się do wielu korzyści. Korzystamy na tym ogólnie wszyscy, począwszy od producenta, a skończywszy na użytkowniku. Najważniejszymi zaletami opakowań plastikowych są:
- Odporność na uszkodzenia – upadająca butelka plastikowa ma o wiele mniejsze szanse pęknięcia niż butelka szklana, w której przypadku szanse na pękniecie wynoszą 99%
- Niska waga – butelki plastikowe są bardzo lekkie. Plastik jest kilkukrotnie tańszy od szkła.
- Stosunkowo prosty proces produkcji – co oczywiście przekłada się na niską cenę jednostkową
- Niskie koszty produkcji – które niestety doprowadziły do tego, iż po zużyciu, nikt się nie przejmuje dalszym losem butelek plastikowych czy też innych opakowań plastikowych.

Mamy więc do czynienia z konkretnymi zaletami, przy czym jedna z nich jest jednocześnie wadą. Niska cena bowiem, doprowadziła do sytuacji, w której nie przejmujemy się losem pustych butelek plastikowych, kiedy tylko zużyjemy ich zawartość. W tym kontekście, każdy producent opakowań plastikowych powinien podejść do swojej działalności bardziej odpowiedzialnie, i nawet kosztem wyższej ceny jednostkowej wdrożyć system recyklingu produkowanych przez siebie opakowań.
Czy potrzebna jest ustawa o recyklingu?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby odgórne regulacje w drodze ustawy, które zmusiłyby wszystkich producentów do wyraźnego podniesienia ceny butelek plastikowych, oraz skupywania już zużytych za kaucją. Dokładnie tak samo, jak to ma miejsce w przypadku butelek szklanych, dzięki czemu nie marnują się one w tak dużych ilościach, jak plastik.

Możemy więc powiedzieć, iż bez odpowiedniej ustawy państwowej, żaden producent butelek i nakrętek plastikowych, nie będzie sam od siebie wdrażać tego typu rozwiązań, gdyż tylko wypadnie z rynku przez wzgląd na zawyżone ceny swoich produktów. Trzeba spojrzeć bestii w oczy. Świat wielkiego biznesu nie zwraca najmniej uwagi na kwestie ekologii, a zajmuje się jedynie wzrostem sprzedaży. Tutaj trzeba więc działań na całym świecie, skoordynowanych przez rządy wszystkich państw, lub przynajmniej na poziomie samej Unii Europejskiej, które pozwoliłyby wprowadzić tego typu regulacje w każdym kraju członkowskim a przez to równo traktować wszystkich producentów.