Zastosowanie marmuru w wykańczaniu wnętrz.

Marmur to jeden z najbardziej pożądanych materiałów stosowanych w wykańczaniu wnętrz. Jest to wręcz materiał ekskluzywny i elegancki a jednocześnie bardzo kosztowny. Wysoka cena wynika z pewnych trudności w jego pozyskiwaniu, oraz w stosunkowo niedużych zasobach marmuru na świecie. Jednakże jest go na tyle dużo, aby ludzkość od wielu już setek lata stosowała go do wykańczania wnętrz swoich domostw. Oczywiście w czasach bardziej zamierzchłych, jego pozyskiwanie było jeszcze bardziej wymagające i kosztowne, toteż pozwolić sobie na niego mogli jedynie najbogatsi. Obecnie jednak, praktycznie każdy z nas może sobie pozwolić na elementy wykończenia wnętrz wykonane z marmuru.

Jakie elementy wykończenia wnętrz realizowane są z marmuru?

Warto tutaj przede wszystkim uściślić sobie kwestię stosowania marmuru w wykańczaniu wnętrz. Musimy bowiem pamiętać, iż praktycznie trudno będzie całe pomieszczenie wykonać w marmurze, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Takie podejście, wymagałoby wręcz ogromnych nakładów finansowych, którymi większość z nas nie dysponuje. Nie będziemy jednak mieć większych trudności z wykonaniem jednego z wielu elementów wykończenia wnętrz z marmuru. Tutaj istotne jest też to, do jakich wykończeń marmur nadaje się zdecydowanie najlepiej.

Marmur możemy więc wykorzystać do wykonywania następujących elementów wykończenia wnętrz:

  • Schody wewnętrzne jak i zewnętrzne
  • Posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych
  • Kafle ścienne oraz podłogowe – idealne do wykańczania łazienek czy też kuchni
  • Parapety okienne
  • Blaty i zlewozmywaki do kuchni

Marmur sprawdza się także na zewnątrz, jako materiał na płytki tarasowe czy też elewacyjne. Jednym słowem, mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo szerokim wykorzystaniem marmuru w wykańczaniu wnętrz.

Jak kosztowny jest marmur i dlaczego?

Musimy także zdać sobie sprawę z tego, iż marmurowe elementy wykończenia wnętrz będą w dalszym ciągu bardzo kosztowne. Wynika to z trudności związanych z jego wydobyciem. Nie da się w tym procesie zastosować materiałów wybuchowych, które naruszyłyby zanadto strukturę bloków marmuru. Takie loki są zaś potrzebne, aby możliwe było wykonywanie elementów wielkogabarytowych (stopni na schody, parapety, blaty, zlewozmywaki). Szacunkowo możemy powiedzieć, iż w przypadku posadzki marmurowej, będzie ona co najmniej trzykrotnie droższa, od innych rozwiązań w wykańczaniu podłóg. Jednakże, z drugiej strony, warto pamiętać, iż jest to także swego rodzaju inwestycja na dziesiątki lat. Marmur jest bowiem materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym na różnorodne uszkodzenia. Z całą pewnością przetrwa nas samych, a nawet przyszłe pokolenia zamieszkujące w naszym domu. Można więc powiedzieć, iż inwestujemy w tym przypadku nie tylko w swój komfort, ale także w komfort naszych wnuków. Warto więc przemyśleć dokładnie tę kwestię, i podczas prowadzenia prac remontowych, dokładnie przeliczyć swoje fundusze. Może się bowiem okazać, iż stać nas na chociażby parapety marmurowe, czy też blat kuchenny z marmuru.

Previous Article
Next Article