zakrzepica i jej leczenie

Zakrzepica. Choroba, z którą warto walczyć.

Zakrzepica to bardzo poważna dolegliwość. Dokładniejsza jej nazwa brzmi: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, lub też zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Często można się także zetknąć z potocznym określeniem: zapalenie żył. Choroba ta, może dotknąć każdego z nas, niezależnie od płci i wieku. Aczkolwiek trzeba tutaj przyznać, iż według prowadzonych na świecie badań, o wiele częściej dotyka jednak kobiety. Zdecydowanie częściej też, dotyka ona osoby po ukończeniu 60-ego roku życia. Warto tutaj od razu także podkreślić, iż zakrzepica, to choroba, którą warto jak najszybciej zacząć leczyć, bowiem silnie rozwinięta, może być bardzo niebezpieczna dla naszego życia.

Czym charakteryzuje się zakrzepica i jak ją wykryć?

Największym zagrożenie w tym przypadku jest fakt, iż zakrzepica może przez bardzo długi czas, nie dawać żadnych objawów. Dlatego też, ciężko jest ją wykryć. Jeśli już jednak pojawiają się jakiekolwiek objawy, to będą to najczęściej:

  • Gwałtowny ból w łydce – w odróżnieniu od zwykłego bólu, powodowanego na przykład skurczem, ten ból nie ustępuje i dodatkowo nasila się przy zginaniu stopy, czy też przy nacisku na podeszwę. Utrudnia wręcz chodzenie, stanie i wykonywanie jakichkolwiek ruchów.
  • Obrzęk – najczęściej towarzyszący wyżej wspominanemu bólowi. Pojawia się najczęściej w okolicach kostki, choć może także pojawić się na podudziu czy też udzie. Zawsze jednak występuje poniżej zakrzepu żylnego. Jest to skutkiem stanu zapalnego naczynia krwionośnego oraz zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych.
  • Gorączka – może pojawiać się gorączka dochodząca do 40 stopni, aczkolwiek najczęściej będzie to po prostu stan podgorączkowy.
  • Tachykardia – czasami może nawet pojawiać się przyspieszona czynność serca.

Jeśli więc wychwycimy tego typu objawy u siebie, nie powinniśmy ich bagatelizować. Prawdopodobnie będzie to właśnie zakrzepica. Najlepiej jest jednak udać się do lekarza, aby przeprowadzić konkretne badania w tym kierunku. To pozwoli nam wychwycić zakrzepicę w miarę wcześnie i rozpocząć leczenie.

Leki ziołowe na zakrzepicę.

Oczywiście, jeśli dopadnie nas zakrzepica i będzie potwierdzona przez lekarza, to koniecznie musimy zastosować się do leczenia, jakie nam zaleci. Możemy jednak wykorzystać dodatkowo, różnorodne zioła na zakrzepicę. Będą one korzystnie wpływać na poprawę naszego stanu zdrowia. Najlepszymi ziołami w tym przypadku będą:

  • Głóg – rozszerzanie naczyń wieńcowych i obwodowych, zwiększanie przepływu wieńcowego, obniżenie ciśnienia krwi
  • Jemioła – obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie napięcia ścian krwionośnych.
  • Brzoza – działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Wierzba – działanie przeciwzapalne i ściągające.

Są to zdecydowanie najlepsze i najbardziej skuteczne zioła, dzięki którym dolegająca nam zakrzepica, może zostać skutecznie pokonana.

Podsumowanie.

W każdym jednak przypadku musimy pamiętać, iż zakrzepica jest poważną chorobą, której nie wolno bagatelizować. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów, które wymieniliśmy powyżej, należy natychmiast udać się do lekarza, celem przeprowadzenia badań pod tym kątem. Jeśli zaś zostanie u nas zdiagnozowana zakrzepica, to musimy natychmiast rozpocząć jej leczenie. W przeciwnym razie, może się rozwinąć nawet do stanu zagrażającego naszemu życiu.

Previous Article
Next Article