Wyprawy w Alpy Zachodnie

Alpy Zachodnie przyciągają miłośników trekkingu jak magnez, a największą popularnością cieszy się Trekking wokół Mont Blanc. Przyczyniają się do tego przyjazne szlaki i stosunkowo łatwe trasy, a także piękne widoki. Tour du Mont Blanc przebiega na terenie trzech państw: Włoch, Szwajcarii i Francji, a wrażenia potęguje zróżnicowanie kultur i krajobrazów.

Alpy Zachodnie i ich magia

Wiele się słyszy o „alpejskiej pełni życia”, ale każdy rozumie ją inaczej. Dla jednych będzie to przekonanie, że Alpy Zachodnie są tym jedynym miejscem na ziemi, a dla innych będzie to spokój ducha, który można osiągnąć tylko w Alpach. Niewątpliwie jednych i drugich łączy miłość do gór, ale taka można powiedzieć, że na całe życie. Są to ludzie, którzy po skończonej pracy marzą tylko o tym, aby wrócić do domu, a w weekend nie pakują walizek i nie wyjeżdżają, ponieważ cenią sobie ten wyjątkowy klimat, świeże powietrze i spokój jaki płynie z lasu. To właśnie Alpy Zachodnie i ich magia, o której większość może jedynie marzyć. Być może właśnie dlatego trekkingi w Alpach w rejonie Mont Blanc cieszą się takim uznaniem wśród turystów? Może oni także chcą zakosztować „alpejskiej pełni życia”?

Co warto wiedzieć o Alpach?

Alpy są najwyższym łańcuchem górskim w Europie, a ich część stanowią Alpy Zachodnie, do których zalicza się Prealpy Szwajcarskie i Alpy Berneńskie. Wszyscy doskonale znają najwyższy szczyt Alp jakim jest Mont Blanc – 4810 m n.p.m., ale nie jest to jedyny ze szczytów. Drugi pod względem wysokości to Dufourspitze – 4634 m n.p.m., a kolejnym jest Zumsteinspitze – 4563 m n.p.m. Z innych ciekawych faktów na temat Alp warto wiedzieć, że:

  • w samych Alpach mieszka aż 4 miliony ludzi,
  • są domem dla 4500 różnych gatunków roślin,
  • 731 szczytów przekracza granicę 3000 metrów,
  • Alpy liczą sobie 290–35 milionów lat,
  • każdego dnia 7000 pasterzy wypasa 51 000 krów mlecznych, 265 000 sztuk bydła domowego, 9000 koni, 114 000 owiec, 40 000 koziorożców i 10 000 kóz,
  • gdyby zważyć Alpy, ich waga wyniesie 480 tysięcy ton.

Jak wygląda trekking w rejonie Mont Blanc?

Alpy Zachodnie są idealne niemal dla każdego, a sam trekking nie jest czymś przesadnie męczącym. Dzięki szlakom, które są perfekcyjnie przygotowane i doskonale oznaczone, nikt nie będzie miał większych trudności z poruszaniem się na trasie. Dodatkową zaletą trekkingu w Alpach jest to, że profesjonalny sprzęt alpinistyczny jest zbędny i każdy z dobrą kondycją sprosta wymaganiom alpejskich szlaków.

Podsumowanie

Wyjazdy w Alpy Zachodnie są wspaniałą formą rekreacji, a trekking w rejonie Mont Blanc dostarczy niezapomnianych wrażeń. Nie potrzeba specjalnego przygotowania ani sprzętu wspinaczkowego, aby móc poznać uroki tras trekkingowych. Z całą pewnością taka wyprawa na wielu zrobi ogromne wrażenia na długo pozostanie w pamięci. Alpy Zachodnie są magiczne i każdy choć raz w życiu powinien się o tym przekonać.

Previous Article
Next Article