Wymiana elementów domowej instalacji elektrycznej.

Przeprowadzanie jakichkolwiek prac związanych z modernizacjami bądź też naprawami istniejących instalacji elektrycznych, wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też, najlepiej jeśli prace tego typu będą realizowane przez doświadczonych elektryków, posiadających stosowne uprawnienia SEP, co zagwarantuje nam wysoki poziom jakości realizacji prac. Oczywiście w przypadku wymiany na nowe takich elementów instalacji, jak chociażby gniazdka elektryczne czy też łączniki, można będzie skusić się na samodzielne ich przeprowadzenie. Wymaga to jednak podstawowej wiedzy o zagrożeniach z tym związanych, oraz o zapewnieniu sobie należytego poziomu bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie wymieniać gniazdka elektryczne?

Aby dokonać bezpiecznej wymiany gniazdka elektrycznego w swoim domu, przede wszystkim zacząć trzeba będzie od odpowiedniego zabezpieczenia się. W tym celu koniecznością będzie odcięcie prądu na linii, na której montowane ma być gniazdko. Trzeba po prostu w rozdzielni znaleźć właściwy bezpiecznik i go wyłączyć. Następnie, dla pewności należy jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno w gniazdu przeznaczonym do demontażu nie ma prądu. Można tego dokonać stosując odpowiedni śrubokręt – próbówkę. Pozwala on łatwi i sprawnie stwierdzić, czy w danym przewodzie elektrycznym występuje napięcie. Końcówką śrubokręta należy dotknąć wnętrza gniazdka, a drugi jego koniec, zaraz za roczną przycisnąć palcem. W przypadku braku napięcia nie stanie się nic. Jeśli jednak napięcie będzie na danym elemencie, wewnątrz przezroczystej obudowy śrubokręta zapali się dioda. W takich sytuacjach, należy jeszcze sprawdzić, czy wyłączyliśmy właściwy bezpiecznik. Czasami w starszych domach, instalacja może być naprawdę wykonana w bardzo zadziwiający sposób i niektóre gniazda mogą być wyprowadzone z zupełnie innych przewodów niż by na to wskazywała logika oraz ewentualny projekt instalacji.

Montaż nowego gniazda elektrycznego.

Sam montaż jest tutaj stosunkowo prosty, bowiem współcześnie gniazdka elektryczne bardzo często wyposażone są w zaciski montażowe. Wystarczy włożyć odpowiednie przewody do wtyczek a tam już, automatycznie dojdzie do usztywnienia przewodu elektrycznego. Po prostu bez użycia śrubokręta i podważenia jednej blaszki, przewodu wyjąć się nie da. Oczywiście montażu gniazdek dokonujemy także na wyłączonym bezpieczniku, aby uniknąć ewentualnego porażenia prądem elektrycznym. Następnie pozostanie nam jedynie odpowiednio zamontować gniazdo w ścianie, zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić przewodów elektrycznych.

Generalnie rzecz więc biorąc, możemy niektóre prace na instalacji elektrycznej wykonać samodzielnie, aczkolwiek trzeba tutaj zachować szczególną ostrożność. Zawsze też należy pamiętać o tym, aby odłączać napięcie od obwodu, na którym mamy zamiaru wykonywać jakiekolwiek prace. Dzięki temu będziemy zabezpieczeni przed porażeniem prądem elektrycznym.

Previous Article
Next Article