Wyburzenia w budownictwie i ich realizacja.
Wyburzenia w budownictwie są realizowane bardzo często. Szczególnie w przypadku naszego kraju, kiedy nowe inwestycje są realizowane na miejscu starych po peerelowskich zabudowań przemysłowych. W takich bowiem sytuacjach, należy pozbyć się starych zabudowań przemysłowych, aby zrobić odpowiednią ilość miejsca do realizacji nowych. Aby więc tego typu wyburzenia w budownictwie mogły być realizowane skutecznie, należy zastosować odpowiedniej klasy sprzęt ciężki, bez którego trudno sobie wyobrazić tego typu prace. W tym przypadku będą to przede wszystkim koparki, wyposażone w nowoczesne młoty hydrauliczne do prac wyburzeniowych.
Jak realizowane są współczesne wyburzenia w budownictwie?
Tak jak wspomnieliśmy, wyburzenia w budownictwie, będą obecnie realizowane tylko i wyłącznie z zastosowaniem sprzętu ciężkiego. Tutaj przede wszystkim chodzi o wspomniane duże koparki gąsienicowe, uzbrojone w młoty hydrauliczne o potężnej wręcz energii uderzenia. Największe młoty do koparek o masie własnej z przedziału 20-29 ton, dysponują energią uderzenia na poziomie 5420 Dżuli. Jest to niesamowicie duża moc, która bez większych trudności potrafi rozkruszyć zbrojone konstrukcje betonowe, jak również żelbetonowe. Można nawet powiedzieć, iż nie ma takiej konstrukcji, która byłaby w stanie przetrzymać wyburzenia realizowane z zastosowaniem młota hydraulicznego w dużej koparce.
Młoty do minikoparek.
Oczywiście warto tutaj od razu zaznaczyć, iż bardzo często, wyburzenia w budownictwie, będą realizowane także na nieco mniejszą skalę. Często można się na przykład zetknąć z sytuacjami, kiedy koniecznym jest usuwanie przeszkód gruntowych, podczas realizacji różnorodnych wykopów budowlanych. W takich przypadkach nie bardzo jest sens wykorzystywać tak duże koparki. Dlatego też, w użytku znajduje się młot hydrauliczny do minikoparki. Co prawda jego energia uderzenia to tylko 260 J, co jednakże jest w większości zastosować wystarczające. Rozkruszenie starych konstrukcji betonowych w gruncie, czy też pozbycie się różnorodnych frakcji skalnych większego sortymentu, nie stanowi problemu dla minikoparki wyposażonej w tego typu młot hydrauliczny.
Podsumowanie
Można więc powiedzieć, iż wyburzenia w budownictwie będą realizowane na różnych poziomach skali. Czasem będą to prace związane z burzeniem dużych konstrukcji betonowych, a czasem po prostu na usuwaniu z gruntu małych fragmentów starych i zmurszałych już konstrukcji. W każdym z tych przypadków, rozwiązaniem wręcz idealnym są młoty hydrauliczne, montowane zarówno na koparkach jak i minikoparkach. Kluczowy tutaj jest jednak dobór odpowiedniego narzędzia do konkretnego zastosowania. Tak, aby nie strzelać z armaty do komarów, ale też, aby prace wyburzeniowe mogły być uczciwie zrealizowane. Stosowanie zbyt małych urządzeń do zbyt wymagających robót, będzie mieć negatywny wpływ na trwałość koparki jak i samego młota na niej zamontowanego.