Uprawa Różanecznika w ogrodzie i w donicy.

Różaneczniki to w ostatnim czasie, jedne z bardziej popularnych i bardziej lubianych roślin uprawianych w ogrodach. Wielu właścicieli przydomowych ogrodów decyduję się na uprawę Różanecznika przede wszystkim ze względu na jego liczne zalety. Jest to roślina wyjątkowo estetyczna, występująca w wielu różnorodnych stylistycznie odmianach. Sama zaś uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie, nie powinna sprawić większych trudności nawet początkującym ogrodnikom. Charakteryzuje się niskim zakresem wymagań. Trzeba jedynie zadbać o wybór właściwych odmian, dobór stanowiska uprawnego, oraz przygotowanie mieszanki gleby, aby roślina mogła rosnąć w optymalnych warunkach. Pozostałe kwestie, są w tym przypadku praktycznie nieistotne.

Jak sprawić aby uprawa Różaneczników była jak najbardziej efektywna?

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj zadbać o właściwy dobór roślin do uprawy ogrodowej. Następnie musimy przygotować dogodne stanowisko nasadzenia, a ostatecznie zadbać o przygotowanie dobrej gleby dla Różaneczników. Tego typu rośliny nie są zbyt wymagające, niemniej jednak pewne kwestie należy im zagwarantować. Tak samo jak to, aby zadbać o ich prawidłowe nawadnianie. Szczególnie w okresie letnim, przy braku naturalnych opadów atmosferycznych.

Wybór właściwych odmian.

Jest to bardzo ważny element, bowiem nie wszystkie odmiany będą sobie dobrze radzić w naszej strefie klimatycznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o przezimowanie. Niektóre z nich nie będą w stanie wytrzymać temperatur sięgających nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Takie odmiany możemy uprawiać jedynie w doniczkach, bowiem pozwoli to nam na ich schowanie do wnętrza na czas największych mrozów.

Przygotowanie odpowiedniego stanowiska.

Różaneczniki uwielbiają stanowiska osłonięte i zacienione. Zresztą tak samo jak blisko spokrewniony z nimi gatunek czyli Azalie. Rośliny te należą do wspólnej rodziny Rhododendrony. Ta zaś właśnie takie ma wymagania w tym zakresie. Dlatego tez, najlepiej jest wybrać stanowisko w sąsiedztwie innych, większych roślin. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby rośliny te charakteryzowały się głębokim systemem korzeniowym. Każdy dostawca Rhododendronów będzie nam zwracać na to szczególną uwagę, bowiem te, maja płytki system korzeniowy. Jeśli więc nie zadbamy o zróżnicowanie tego aspektu, nasze rośliny, jako mniejsze, niechybnie przegrają walkę o wodę i substancje odżywcze zawarte w glebie.

Przygotowanie gleby do uprawy Azalii i Różaneczników.

Uprawa Różaneczników i Azalii, wymagać będzie od nas także przygotowania stosownej gleby do ich uprawy. Powinna ona być nieco kwaśna. W tym celu przygotowujemy mieszankę składającą się z równych proporcji kwaśnego torfu, kory sosnowej oraz gleby ogrodniczej. Oczywiście każdy hurtownia Azalii będzie w stanie nam taką mieszankę sprzedać. Jeśli więc planujemy nasadzić kilka sztuk, to warto kupić gotową glebę. Jednakże przy większej ilości nasadzeń, o wiele rozsądniej jest kupić składniki i samodzielnie przygotować niezbędną glebę.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, uprawa Różanecznika oraz Azalii w naszych przydomowych ogrodach nie jest niczym nader wymagającym. Wystarczy zadbać o wyszczególnione powyżej kwestie, a praktycznie nie będziemy mieć żadnych trudności. Nasze rośliny zaś będą wspaniale rosnąć upiększając nasz przydomowy ogród.

Previous Article
Next Article