Trekking w Alpach dla początkujących.
Trekking to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która pozwala nam osiągnąć wysoki stopień relaksu. Niezależnie od poziomu zaawansowania, każda wyprawa będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie, głównie ze względu na aktywność fizyczną w górskim otoczeniu. Dlatego też, nie jest istotne to, ile wypraw mamy już za sobą. Ważne jest to, ile wypraw jest przed nami. Za każdym razem, kiedy tylko będziemy mieć po temu sposobność, powinniśmy skorzystać z okazji i wybrać się na taki trekking na lekko w Alpach. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w aktywnej formie, co rzecz jasna będzie przyczyniać się do poprawy naszego samopoczucia.
Przygotowania do wyjazdu na trekking na lekko w Alpach.
Nawet najprostsze, najmniej zaawansowane wyprawy trekkingowe, wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Głównie chodzi tutaj o przygotowanie pod względem naszego wyposażenia, aczkolwiek warto podkreślić, iż przygotowanie kondycyjne także nie może być pomijane. Chodzi o to, abyśmy na jakiś czas przed wyjazdem, zaczęli myśleć o niezbędnym ekwipunku, jak również o naszej kondycji, która na trasie przyda się jak nic innego. Nawet najłatwiejszy trekking na lekko w Alpach pod tym względami stawiać przed nami pewne wymagania o czym zawsze warto pamiętać.
Niezbędne elementy ekwipunku na trasie trekkingowej.
Każda wyprawa trekkingowa stawia przed nami pewne wymagania, głównie w zakresie wyposażenia, niezbędnego do zachowania bezpieczeństwa na trasie. Do najważniejszych elementów naszego ekwipunku, należy tutaj zaliczyć następujące elementy:
- Solidny, wodoodporny plecak o pojemności ok. 40 litrów. Warto aby posiadał dodatkowe szelki biodrowe z przodu, umożliwiające zapięcie, a tym samym lepszą jego stabilizację na plecach podczas marszu.
- Odzież i obuwie trekkingowe, spełniające podstawowe wymagania w tym zakresie. Powinny także być wodoodporne.
- Dobrej klasy bielizna termiczna.
- Apteczka pierwszej pomocy z niezbędnymi, zażywanymi na co dzień lekami.
- Drobne wyposażenie takie jak nóż, latarka, zestaw do rozpalania ognia – to elementy niezbędne w razie sytuacji awaryjnych, kiedy koniecznością może się okazać nocowanie w środku lasu na szlaku.
Bez powyższego wyposażenia, nie ma nawet co myśleć o wyjściu na trasę trekkingową, nawet najbardziej prostą. Trzeba bowiem pamiętać, iż zawsze, nawet na prostych trasach, czają się zagrożenia, na które należy być odpowiednio przygotowanym.
Przygotowanie pod względem fizycznym
W tym zakresie, warto pamiętać o tym, aby na długo przed wyjazdem na trekking, częściej zacząć dbać o aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład częstsze odwiedzanie pływalni, czy też wykorzystanie roweru, jako podstawowego środka lokomocji. Wizyty na siłowni będą także stosunkowo korzystne. Co prawda nie trzeba tego robić w sposób, w jaki robią to wyczynowcy. Dla nas istotne będzie to, aby raz w tygodniu wyjść na siłownię popracować nad siłą fizyczną i wytrzymałością. Szczególnie powinniśmy wziąć pod uwagę trening mięśni nóg, które na trasie trekkingu będą narażone na największe obciążenia.
Takie przygotowanie na trekking, z całą pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa i spokoju w pokonywaniu kolejnych odcinków wyprawy.