Rhododendrony

Rhododendrony i ich uprawa ogrodowa.

Wśród wielu różnych roślin ogrodowych, w ostatnim czasie, stale popularność zyskują Rhododendrony. Prawdopodobnie dlatego, że są roślinami wieloletnimi, zimozielonymi, oraz nie wymagają zbyt wiele pracy w zakresie pielęgnacji. Decydując się na Rhododendrony w swoim ogrodzie, zapewnimy sobie naprawdę bardzo fajne i estetyczne warunki do spędzania wolnego czasu i relaksowania się po pracy. Warto jednak przyjrzeć się bliżej kwestii tego, jak podejść do uprawy tych roślin, aby osiągnąć zadowalające jej efekty.

Jakich warunków wymagają Rhododendrony do uprawy ogrodowej?

W tym zakresie musimy skupić się na kilku istotnych kwestiach. Spełnienie warunków o których mowa, sprawia, iż wszystkie rhododendrony – Azalie i Różaneczniki w naszym ogrodzie, będą rosnąć i zapewniać nam bardzo dobre, estetyczne wrażenia. Tak więc, w tym przypadku, kluczową rolę odgrywać będą trzy zagadnienia:

  • Wybór odmian – musimy pamiętać, iż nie wszystkie Rhododendrony będą nadawały się do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej. Musimy więc wybierać jedynie te odmiany, które poradzą sobie z mrozem dochodzącym do 20 stopni Celsjusza poniżej zera, a czasami nawet większym. Oczywiście, każdy dostawca Rhododendronów będzie posiadać różne gatunki i będą one precyzyjnie pod tym kątem opisane. Z wyborem właściwych odmian nie powinniśmy więc mieć większych trudności.
  • Gleba do uprawy – powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH w przedziale od 4,5-6. Oczywiście w hurtowni kupimy odpowiednią glebę, chociaż możemy ją także przygotować samodzielnie. W tym celu trzeba przygotować następujące składniki: kora sosnowa, kompost (gleba ogrodnicza), torf (nie odkwaszony). Składniki mieszamy ze sobą w równych proporcjach.
  • Stanowisko nasadzenia – to również bardzo istotna kwestia w tym przypadku. Wszystkie Rhododendrony lubią sąsiedztwo innych roślin. W naturalnych warunkach rosną w miejscach zacienionych i osłoniętych, co pomaga przetrwać trudniejsze warunki. Dlatego też, wybór tego typu stanowisk będzie najlepszy. Musimy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż Rhododendrony charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, aby sąsiadujące rośliny posiadały raczej głęboki system korzeniowy. Pozwoli to uniknąć konfliktu o wodę i substancje odżywcze w niej zawarte.

Podsumowanie.

Musimy więc podkreślić, iż Rhododendrony to rośliny o niedużych wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Musimy oczywiście najpierw prawidłowo wybrać odmiany i przygotować całą ich uprawę. Jest to jednak zdecydowanie mniej wymagające niż codzienna, intensywna pielęgnacja, jakiej wymagają niektóre rośliny ogrodowe. Jeśli prawidłowo zajmiemy się wszystkimi, powyżej wyszczególnionymi kwestiami uprawy, to w przyszłości wszystkie Rhododendrony będą mieć dogodne warunki do wzrostu. Dla nas zaś, będzie to okazja, aby co roku cieszyć się większymi i jeszcze lepiej kwitnącymi roślinami w naszym ogrodzie.

Previous Article
Next Article