Przemysłowe zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

W ostatnich latach w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych elementów w wielu branżach produkcyjnych, coraz większe zastosowanie znajdują kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to wyjątkowo ciekawa technologia, łatwa w zastosowaniu i niezbyt kosztowna, która gwarantuje bardzo dobre parametry wykonywanych spoin. Samo wdrożenie technologii jest stosunkowo proste, zarówno w małych warsztatach, jak i w przypadku dużych firm, gdzie można zastosowanie przemysłowe promienniki UV do utwardzania klejów. Warto tutaj powiedzieć sobie nieco więcej na temat tego typu technologii, gdyż w wielu przypadkach będzie to najlepsze rozwiązanie produkcyjne.

Gdzie stosowana jest technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV?

Tego typu rozwiązania technologiczne znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się je w przypadku produkcji sprzętu medycznego oraz optycznego. Wynika to z kwestii tego, iż spoina charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości, przy małej ilości nakładanego kleju. Bardzo często jest ona także stosowana w przypadku produkcji sprzętu elektronicznego oraz elektrotechnicznego. Ostatecznie stosowana jest także w branży motoryzacyjnej. Można więc powiedzieć, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych.

Przygotowanie spoiny

Samo przygotowanie do wykonania spiny w tej technologii jest w zasadzie banalnie proste. Podobnie jak w przypadku innych klejów, tak też i tutaj należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby powierzchnie klejone były oczyszczone, odtłuszczone oraz pozbawione wszelkich nierówności. Następnie należy nanieść równomierne warstwy kleju na obydwie płaszczyzny i złączyć ze sobą klejone przedmioty. Ostatecznie wykorzystując promiennik UV do zastosowań przemysłowych można przeprowadzić utwardzanie spoiny promieniowaniem UV.

Istotne informacje na temat technologii.

Warto tutaj także znać podstawowe, najważniejsze informacje na temat stosowania tej technologii w przemyśle. Otóż, czas utwardzania spoiny w zdecydowanej większości przypadków zajmuje do 10 sekund. Żywotność kleju, czyli czas w jakim możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami, zanim konieczne będzie utwardzenie spoiny, to czas sięgający nawet do 60 minut.

Kwestią szalenie istotną jest tutaj także to, aby zagwarantować sobie wysoki poziom sprawności promienników UV stosowanych do utwardzania spoin. Dlatego też, kluczową dla jakości realizowanych prac, jest kwestia utrzymania promienników w dobrym stanie technicznym. Należy więc, regularnie odstawiać je na serwis lamp UV, w celu sprawdzenia prawidłowości działania lamp, co będzie mieć wpływ na sam proces utwardzania spoin. Musimy bowiem pamiętać, iż utwardzanie spoiny powinno przebiegać równomiernie na całej jej szerokości i długości. Jakiekolwiek uchybienia, będą prowadzić do tego, iż spoina w jednych miejscach będzie wstępnie osłabiona co też będzie się przekładać na obniżenie jej parametrów technicznych.

Previous Article
Next Article