Profesjonalne poziomice do prac budowlanych.

Wśród wszystkich narzędzi pomiarowych stosowanych powszechnie w budownictwie, zdecydowanie najbardziej istotnym z punktu widzenia jakość realizowanych prac jest bez wątpienia poziomica. Jest to narzędzie znane już od dziesiątek lat, dzięki któremu wznoszone mury są proste, wylewki płaskie a wszystkie inne elementy konstrukcyjne wznoszonych obiektów dokładnie takie, jak zaplanowano. Obecnie, poprzez stały postęp technologiczny, mamy do naszej dyspozycji o wiele większą ilość poziomic. Każda z nich jest dopasowana dość precyzyjnie do konkretnych robót budowlanych. Dzięki temu, mamy do wyboru kilka typów poziomic, a pomiary z ich zastosowaniem stają się jeszcze prostsze i co najważniejsze, bardziej precyzyjne.

Rodzaje stosowanych poziomnic.

Jak już wspomnieliśmy, praktycznie w każdym segmencie budownictwa będziemy mieć do czynienia z indywidualnie przygotowaną poziomicą, spełniającą wymagania danego fachu. Każda jest precyzyjnie dopasowana do potrzeb danego zakresu robót budowlanych, a co za tym idzie, pracownicy, którzy się nimi posługują mają o wiele bardziej ułatwione zadanie. Obsługa poziomic będzie w takich przypadkach wręcz intuicyjna. Dokładnie taka, jak sobie to wyobrażają konkretni robotnicy. Najczęściej stosowane są obecnie następujące typy poziomic:

  • Klasyczne poziomice – wykorzystywane w każdym zakresie robót budowlanych.
  • Poziomice sznurkowe – specjalne, nieduże poziomice, które można z powodzeniem zawiesić na sznurku, w celu jego wypoziomowania. Niezależnie od miejsca w którym poziomica zostanie zawieszona, jej konstrukcja sprawia, iż będzie wskazywać prawidłowy poziom.
  • Poziomice szlaufowe – czyli specyficzne poziomice, zbudowane z długiego, przezroczystego węża wypełnionego wodą. Dzięki tego typu narzędziom, możemy skutecznie oznaczyć poziom w wielu różnych pomieszczeniach jednocześnie. Idealne narzędzie do wyznaczania poziomu przed przystąpieniem do wykonywania wylewek betonowych.
  • profesjonalne poziomice murarskie – dostosowane do potrzeb murarzy
  • Profesjonalne poziomice tynkarskie – dopasowane do wymogów ekip tynkarskich.

May więc co najmniej kilka podstawowych typów poziomic, które spotykane są zdecydowanie najczęściej. Oczywiście znajdziemy jeszcze bardziej specyficzne poziomice, aczkolwiek nie są one wykorzystywane tak często.

Gdzie zakupić profesjonalną poziomnicę?

Sam zakup poziomicy nie jest wcale takim prostym zadaniem, jakby się to mogło pozornie wydawać. Na rynku znajdziemy stosunkowo sporą ilość producentów, a każdy stosuje zupełnie inne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Warto tutaj więc osobiście wybrać się do sklepu, aby ocenić wizualnie i dotykowo konkretny model poziomicy. Musimy także pamiętać o tym, iż dobra poziomnica powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Tak, aby jej użytkowanie na słońcu nie wpływało negatywnie na jej wskazania. Dobre narzędzie będzie wykonane z dobrej jakości materiałów (np. stopy magnezu z aluminium), a do tego będzie wyposażone w wewnętrzne karbowania, które usztywniają dodatkowo samą konstrukcję poziomnicy. Dzięki temu jest ona sztywniejsza i bardziej odporna zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i mechaniczne. Przypadkowe upuszczenie poziomnicy nie powinno wyrządzić jej poważniejszych szkód.

Previous Article
Next Article