Pompy ściekowe z rozdrabniaczem do osadów.

Nowoczesne pompy ściekowe z rozdrabniaczem to bardzo korzystna opcja w wielu zastosowaniach, aczkolwiek przede wszystkim przemysłowych. Okazuje się jednak, iż bardzo często są to pompy zupełnie niepotrzebnie dobierane przez klientów indywidualnych. Tego typu urządzenia sprawdzają się najlepiej w przypadku pracy w przepompowniach ścieków podłączonych do kanalizacji ciśnieniowej, czy też w przypadku kiedy zachodzi konieczność pompowania na duże odległości czy też wysokości.

Oczywiście, takie warunki pracy mogą się zdarzyć w przypadku użytkowników indywidualnych, niemniej jednak dzieje się tak niezwykle rzadko.

Dobór pompy z rozdrabniaczem.

Kwestią bardzo istotną w przypadku stosowania pompy ściekowej z rozdrabniaczem, będzie jej prawidłowy do konkretnego zastosowania. Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo tego typu pomp, toteż bardzo ważne będzie, aby umiejętnie dopasować konkretne rozwiązania do swoich potrzeb. Warto tutaj jednakże podkreślić, iż kilka kwestii będzie mieć szczególne znaczenie jeśli chodzi o prawidłowość pracy tego typu urządzeń. Zwróćmy więc uwagę na to, aby pompy ściekowe z rozdrabniaczem charakteryzowały się następującymi cechami:

  • Umiejscowienie mechanizmu rozdrabniającego – powinno być zlokalizowane przed wirnikiem. Dzięki temu, wirnik z łopatkami z zaostrzonymi krawędziami, poprawia skuteczność mechanizmu tnącego.
  • Tarcza oraz nóż rozdrabniający – powinny być wykonane z jednakowe, odpowiednio dobranego materiału. Określenie materiału wykonania jest tutaj obowiązkiem producenta, toteż w przypadku braku tego typu informacji, nie warto danym urządzeniem się interesować. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być stal stosowana do wyroby narzędzi chirurgicznych, oznaczana jako staliwo chromowe X102CrMo17 KU.
  • Moc pompy – co prawda nie ma wpływu na skuteczność cięcia, jednakże jej prawidłowy dobór do konkretnego zastosowania ma olbrzymie znaczenie. Trzeba jednakże pamiętać, iż mocniejsza pompa nie będzie ciąć i rozdrabniać lepiej. To jest uzależniony od jakości wykonania i technologii samego mechanizmu tnącego.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc podkreślić, iż prawidłowy dobór pompy z rozdrabniaczem będzie odgrywać kluczową rolę w jej późniejszej pracy. Umiejętnie dobrana pompa będzie o wiele bardziej efektywna, niż nawet najmocniejsze urządzenie niedopasowane do konkretnego zastosowania. Warto poświęcić tej kwestii zdecydowanie więcej czasu, bowiem pozwoli to na późniejsze, bardzo efektywne wykorzystanie pompy w konkretnym zastosowaniu.
Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż tego typu pompy, stosowane będą przede wszystkim do pompowania ścieków z zawartością cząstek stałych. Na pewno, dobrze dobrana do konkretnej sytuacji pompa z rozdrabniaczem, będzie bardzo korzystnie wpływać na efektywność jej pracy w trudnych warunkach.

Previous Article
Next Article