Pędzle malarskie do prac wewnętrznych.
Przeprowadzenie remontu domu jednorodzinnego czy też mieszkania, w większości przypadków będzie polegać na jego odświeżeniu. Najczęściej zaś po prostu uzupełniamy ubytki, usuwamy stare powłoki malarskie i nakładamy nowe. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na odświeżenie mieszkania, a zarazem najprzystępniejszy cenowo. Tym bardziej, iż większość z nas jest w stanie przeprowadzić prace samodzielnie. Niezbędne będą jednak odpowiednie narzędzia malarskie, oraz podstawowa wiedza w zakresie ich użytkowania. Tak samo niezbędna będzie wiedza na temat przebiegu procesu malarskiego od podstaw do samego zakończenia. Zobaczmy zatem, jak skutecznie przeprowadzić odświeżenia mieszkania poprzez odmalowanie ścian.
Przebieg procesu odświeżania mieszkania.
Jak już wspomnieliśmy, kwestią kluczową będzie tutaj przeprowadzania wszystkich prac w konkretnej kolejności. Dzięki temu każdy etap będzie wykonany należycie, a ostateczny efekt będzie jak najbardziej zadowalający. Tak więc, odświeżanie mieszkania możemy przeprowadzić w następujących krokach:
- Usunięcie z pomieszczenia wszystkich mebli – te których nie da się wynieść, należy ustawić na środku pomieszczenia i zabezpieczyć folią malarską.
- Zabezpieczenie podłogi, drzwi i okien – do zabezpieczenia podłogi wykorzystujemy folię malarską, zaś do drzwi i okien taśmę malarską. Dodatkowo możemy zabezpieczyć nie tylko ramy okien i drzwi ale ich całość także stosują folię malarską, którą przyklejamy taśmą.
- Usunięcie starych powłok malarskich, jeśli jest to konieczne – usuwamy jedynie w przypadku gdy będziemy mieć do czynienia z co najmniej czterema warstwami. Nakładanie w takim przypadku kolejnej, może doprowadzić do odchodzenia wszystkich warstw razem, dużymi płatami.
- Uzupełnienie ubytków w ścianach – gipsowanie ścian. Uzupełniamy widniejące ubytki, zaś ewentualne spękania sprawdzamy szpachelką aby ewentualnie osłabiony tynk także usunąć mechanicznie. Następnie wyschnięty gips szlifujemy na gładko.
- Gruntowanie podłoża – wyrównania jego chłonności. Stosujemy w tym celu odpowiednie preparaty gruntujące, które rozprowadzamy równomiernie po ścianie. Dzięki temu zabiegowi farba schnie równomiernie i nie pozostają żadne przebarwienia.
- Właściwe malowanie ścian – wykorzystujemy w zależności od potrzeb szczotki lub wałki malarskie. Nakładając farbę pamiętamy o tym, aby nie robić przerw w pracy w trakcie malowania ściany. Należy ścianę zakończyć aż do narożnika. Oczywiście prace rozpoczynamy od malowania sufitu.
- Wykańczanie – stosujemy odpowiednio dobrane pędzle, właściwe ze względu na rodzaj prac wykończeniowych. Warto tutaj dołożyć starań, aby wykończenie danej ściany realizować bezpośrednio po jej malowaniu, co pozwoli uniknąć ewentualnych przebarwień.
Przestrzegając powyższych kroków, z całą pewnością każdy będzie w stanie sam zrealizować remont wnętrz. Ważne jednak aby zaopatrzyć się d w dobrej klasy narzędzia malarskie, co należy sprawdzić zawsze ręcznie. Pamiętajmy, iż produkcja pędzli do malowania wnętrz u każdego producenta będzie wyglądać inaczej. Skutkiem tego też, będziemy mieć do czynienia ze zróżnicowanymi jakościowo narzędziami, z czego jedne będą dla nas lepsze a inne gorsze.