Opakowania z tworzyw sztucznych i ich zastosowanie.

Współcześnie, opakowania z tworzyw sztucznych, stanowią praktycznie 95% wszystkich, stosowanych opakowań w wielu branżach przemysłowych. Są one wykorzystywane do dystrybucji detalicznej, aczkolwiek także w przypadku dystrybucji hurtowej, znajdziemy miejsca gdzie się je wykorzystuje. Wynika to głównie z licznych zalet, jakimi charakteryzują się opakowania z tworzyw sztucznych, w stosunku do innych rozwiązań w tym zakresie. Trzeba więc podkreślić, iż ich wytwarzanie jest ważnym segmentem na rynku przemysłowym. Regularne dostawy opakowań z tworzywa sztucznego, będą gwarantem prawidłowej dystrybucji wielu towarów i produktów, o czym należy koniecznie pamiętać.

Dlaczego opakowania z tworzyw sztucznych są tak bardzo popularne?

Wynika to z wielu zalet i korzyści, jakie niesie za sobą zastosowanie ich w dystrybucji wielu produktów, przede wszystkim płynnych. Warto podkreślić, iż opakowania z tworzyw sztucznych, są tutaj stosowane zarówno do dystrybucji produktów spożywczych, jak i przemysłowych, czy też chemii gospodarczej. Po prostu sprawdzają się doskonale praktycznie w każdym przypadku. Do najważniejszych zalet, jakimi charakteryzują się opakowania z tworzyw sztucznych, będziemy tutaj zaliczać:

  • Niska cena jednostkowa – praktycznie jest to najtańsza forma opakowania do dystrybucji jakichkolwiek produktów.
  • Odporność na uszkodzenia – upadek plastikowej butelki w 98,5% kończy się bezpiecznie. Dla porównania, upadek butelki szklanej, bezpiecznie kończy się jedynie w 1,5% przypadków.
  • Trwałośćopakowania wykonane z plastiku i PCR są niesamowicie trwałe. Raz wyprodukowane możemy w zasadzie wykorzystywać przez o wiele dłuższy czas. Aby jednak były one dopuszczone do ponownego obrotu, niestety trzeba je poddać procesowi recyklingu.
  • Możliwość recyklingu – wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych, możemy praktycznie bez jakichkolwiek ograniczeń poddawać procesowi recyklingu. Z uzyskanego w ten sposób materiału, możemy następnie produkować nowe opakowania plastikowe i nie tylko.

Mamy tutaj wiec do czynienia z konkretnymi zaletami, jakimi nie jest w stanie się pochwalić żaden inny materiał, stosowany do produkcji jakichkolwiek opakowań.

Czy opakowania plastikowe są w pełni bezpieczne?

Okazuje się, iż niestety nie jest to aż tak kolorowe, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Niestety zalety, jakimi charakteryzują się opakowania z tworzyw sztucznych, są jednocześnie ich największą zmorą. Przede wszystkim, problematyczne jest to, iż są one bardzo trwałe i odporne na biodegradację, oraz fakt, iż są strasznie tanie w produkcji. Wobec tego też, nikt praktycznie nie przejmuje się tym, co się dzieje z opakowaniami z tworzyw sztucznych po ich zużyciu.

Należałoby więc wdrożyć odpowiednie rozwiązania, na mocy których, każdy dostawca butelek z PCR, PET, HDPE, byłby obowiązany w jak największym zakresie prowadzić produkcji z materiału pochodzącego z odzysku. Oczywiście trzeba by w tym celu wdrożyć sporo regulacji prawnych, które usprawniłyby proces skupu zużytych butelek i innych opakowań, oraz ich ponownego przetwarzania w granulat do produkcji nowych opakowań.

Podsumowanie

Trzeba więc przyznać, iż opakowania z tworzyw sztucznych to bardzo istotny element w wielu gałęziach gospodarki. Pozwalają na sprawny i wygodny transport oraz dystrybucję wielu produktów, przede wszystkim płynnych. Trzeba jedynie wdrożyć regulacje prawne, które zapewnią nam sprawne przetwarzanie zużytego materiału, w celu produkcji nowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Previous Article
Next Article