Ogrzewanie domu pompą ciepła.

Pompy ciepła to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jest to jednocześnie rozwiązanie gwarantujące nam niskie koszty oraz brak zanieczyszczeń środowiska. Oczywiście zanieczyszczenia zawsze powstają, a w tym przypadku chodzi o zanieczyszczenia generowane przy produkcji prądu elektrycznego. Trzeba jednak pamiętać, iż elektrownie posiadają odpowiedniej klasy filtry, dzięki którym zarówno duże ilości dwutlenku węgla, jak i pyłów zawieszonych odpowiedzialnych za duszący smog, są przechwytywane. Można wiec powiedzieć, iż pompy ciepła, z tego właśnie względu stają się obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Rodzaje stosowanych pomp ciepła.

Obecnie do naszej dyspozycji w tym zakresie są dwa rodzaje pomp ciepła, które możemy wykorzystać w ogrzewaniu naszych domów jednorodzinnych. Są to pompy ciepła gruntowe i powietrzne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, o których warto sobie tutaj powiedzieć.

  • Pompy ciepła gruntowe – ich podstawową wadą jest koszt wykonania instalacji. Aby gruntowe pompy ciepła w Wadowicach mogły skutecznie generować ciepło, należy wykonać w pierwszej kolejności głębinowe odwierty. Jeśli warunki geotechniczne na to pozwalają, to taka pompa ciepła będzie bardzo oszczędna w eksploatacji. Czynnik grzewczy jest wstępnie podgrzewany na dużych głębokościach, gdzie panują stabilne warunki termiczne. Im głębiej tym wyższą temperaturę otrzymamy za darmo. W najprostszym rozwiązaniu, instalacja wstępnego ogrzewania jest ulokowana w ziemi poziomo na głębokości poniżej 1m, gdzie już mamy do czynienia ze stabilną temperaturą powyżej zera stopni Celsjusza.
  • Pompy ciepła powietrzne – są o wiele tańsze w kwestii montażu instalacji. Nie wymagają żadnych odwiertów. Tutaj jednak mamy do czynienia z trudniejszymi do przewidzenia warunkami pracy pompy, bowiem czynnik grzewczy wstępnie ogrzewany jest przez ciepło odzyskane z otoczenia. Otoczenie zaś, charakteryzuje się duża zmiennością temperatury. Skutkiem tego trudno jest przewidzieć całoroczne koszty w precyzyjnym ujęciu. Niemniej jednak pompy ciepła powietrze, przez wzgląd na niższe koszty inwestycyjne są rozwiązaniem o większej popularności.

Montaż niezbędnej instalacji.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także montaż całej instalacji, bowiem niesie to za sobą specyficzne wymagania. Trudno będzie samodzielnie przeprowadzić wszystkie niezbędne prace. W związku z tym też, koniecznością jest zatrudnienie specjalistów, którzy zagwarantują nam prawidłowe podłączenie całej instalacji. Obecnie bez trudu jednak znajdziemy firmy, które na co dzień montują pompy ciepła i instalacje sanitarne, wobec czego nie powinniśmy w tym zakresie mieć większych trudności.

Reasumując, można tutaj powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, pompy ciepła to jedno z lepszych i najbardziej ekologicznych, a w wielu przypadkach także najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Ich popularność stale rośnie, w związku z czym, można przypuszczać, iż w najbliższym czasie, staną się one najważniejszym źródłem ciepła w domach mieszkalnych, w całym kraju.

Previous Article
Next Article