Nowoczesne systemy drenażowe w branży budowlanej.

Realizacja odpowiedniego systemu drenażowego, o wysokiej wydajności, wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Klasyczne technologie, w ramach których wykorzystywana jest rura drenażowa, pomału odchodzą do lamusa. Obecnie coraz bardziej popularne stają się nowoczesne systemy drenażowe, oparte o maty drenażowe dla budownictwa. Są to wyjątkowe materiały geosyntetyczne, zapewniające wysoki poziom efektywności całego systemu drenażowego. Przyjrzyjmy się w takim razie dwóm przykładowym rozwiązaniom w tym zakresie, które obecnie stosuje się zdecydowanie najczęściej.

Popularne, nowoczesne systemy drenażowe.

Wśród wielu różnorodnych, nowoczesnych systemów drenażowych dla budownictwa, na wyróżnienie zasługują rozwiązania opierające się o maty drenażowe Polyfelt DC oraz maty Megadrain. Przeznaczone są one do zróżnicowanych zastosowań, a wręcz można powiedzieć, iż każda z tych mat nadaje się do innego rodzaju systemów drenażowych. W każdym razie są to wyjątkowo nowoczesne systemy drenażowe, które gwarantują nam maksymalnie wysoki poziom odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie.

Maty drenażowe Tencate Polyfelt DC.

Mata tego typu to najprościej rzecz ujmując geokompozyt, w którego skład wchodzą geosiatk oraz geowłóknina filtracyjna. Warto podkreślić, iż geowłóknina w tym przypadku może znajdywać się po jednej stronie geosiatki, lub nawet po obydwu jej stronach. Do konstrukcji geosiatki służy tutaj polietylen o wysokiej gęstości HDPE, zaś geowłókniny filtracyjnej, – klasyczny polipropylen PP. Tego typu maty drenażowe charakteryzują się niskim poziomem ściśliwości i sprawdzają się przede wszystkim w zastosowaniach, w których konieczne jest odprowadzanie wody przy bardzo dużym obciążeniu.

Maty drenażowe Megadrain.

Ten rodzaj maty drenażowej wytwarza się z trójwymiarowej geomaty, wykonanej z pojedynczych włókien polipropylenowych. Dodatkowo, po jednej, lub po obydwu jej stronach znajduje się włóknina filtracyjna (geowłóknina TS). W przeciwieństwie do mat drenażowych Tencate Polyfelt DC, w przypadku mat Megadrain, mamy do czynienia z matą o dobrych właściwościach przy niskim obciążeniu hydraulicznym. Idealnie nadaje się więc na nowoczesne systemy drenażowe na boiskach, parkingach czy też nawet na dachach różnorodnych obiektów.

Posumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, nowoczesne systemy drenażowe, zapewniają nam bardzo ciekawe możliwości jeśli chodzi o konstrukcje odwodnień. Poza tym, trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż maty drenażowe dla budownictwa stają się w ostatnim czasie wyjątkowo popularnym rozwiązaniem. Zapewniają wiekszy poziom efektywności prowadzenia odwodnień, niż pozwalały nam na to starsze rozwiązania. Warto więc mieć na względzie możliwość ich zastosowania w każdej realizacji. Tym bardziej, iż nowoczesne systemy drenażowe, pozwalają nam osiągnąć całkiem ciekawe, wymierne efekty w drenażu.

Previous Article
Next Article