Nieduże instalacje igłofiltrowe.

W bardzo wielu przypadkach, dotyczących konieczności odwadniania, konieczne do zastosowania będą nieduże instalacje igłofiltrowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki, kiedy mamy do czynienia z niedużym frontem robót, na niezbyt rozległej przestrzeni. Przykładowo mogą to być prace modernizacyjne bądź serwisowe na odcinkach wodociągowych lub kanalizacyjnych. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie samej technologii igłofiltrowej, to będzie ona najczęściej wynikać z konieczności prowadzenia prac w bezpośrednim sąsiedztwie cieków lub zbiorników wodnych, oraz w terenie podmokłym – o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Nieduże instalacje igłofiltrowe, w takich sytuacjach będą sprawdzać się wręcz wyśmienicie.

Kiedy stosujemy nieduże instalacje igłofiltrowe?

Jeśli chodzi o nieduże instalacje igłofiltrowe, to będziemy je stosować przede wszystkim w przypadkach, kiedy nie zachodzi konieczność stosowania większych instalacji. Tym bardziej, iż duże instalacje wymagają zastosowania dużych agregatów pompowych. Te zaś, są bardzo kosztowne w eksploatacji, a przede wszystkim stosunkowo kosztowne w zakupie. Jeśli zaś chodzi o mniejsze, nieduże instalacje igłofiltrowe, to będziemy mieć do czynienia z o wiele niższymi kosztami. Szczególnie jeśli chodzi o koszty zakupu agregatu, czy też nawet wypożyczenia niezbędnych elementów instalacji. W tym przypadku swoje zastosowanie znajdują nowoczesne kompaktowe pompy igłofiltrowe, takie jak chociażby pompa Spate 75 czy też czy tez pompy przeponowo-membranowe takie jak Caffini Libellula, czy też Flygt BWM.

Stosując nieduże instalacje igłofiltrowe, składające się z maksymalnie 10-15 igłofiltrów, można poczynić znaczne oszczędności eksploatacyjne, co w wielu przypadkach jest kwestią szalenie istotną. Niższe koszty przygotowania instalacji, oraz jej eksploatacji, będą z całą pewnością podnosić efektywność prac dla wielu firm budowlanych. Przede wszystkim zaś, ograniczenie kosztów sprawia, iż realizacja danych prac staje się bardziej opłacalna i mniej wymagająca.

Jakie pompy stosować w niedużych instalacjach igłofiltrowych?

Tak jak już wspomnieliśmy, w tego typu przypadkach, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pomp takich jak Selwood Spate 75. Jest to jednostka idealnie dostosowana do współpracy z systemami igłofiltrowymi, w szczególności z małymi instalacjami. Wyposażona w silnik Yanmar o mocy 3 kW, co pozwala na bardzo efektywną pracę w wielu sytuacjach. Pompa zapewnia wysokość podnoszenia do 30m, co powinno być wystarczające do większości zastosowań z niedużymi instalacjami igłofiltrowymi.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj przyjąć założenie, iż nieduże instalacje igłofiltrowe będą znajdywać swoje zastosowania w wielu sytuacjach. W wielu realizacjach prac budowlanych, może zachodzić bowiem potrzeba wykorzystania niedrogiego w eksploatacji rozwiązania, które pozwoli zabezpieczyć wykopy przed napływem wody gruntowej, na niezbyt dużym odcinku. W takich zaś przypadkach, idealnym rozwiązaniem będą małe instalacje igłofiltrowe o niskich kosztach eksploatacji oraz prostym i niewymagającym montażu.

Previous Article
Next Article