Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV, stanowią obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Technologię tą wykorzystuje się stosunkowo powszechnie w branży elektronicznej oraz elektrotechnicznej. Bardzo często stosuje się ją także w motoryzacji. Ostatecznie, również w przypadku produkcji sprzętu medycznego oraz optycznego. Jest ona bardzo korzystna z wielu względów. Przede wszystkim ze względu na fakt, bardzo szybkiego procesu utwardzania i relatywnie niskiego kosztu jednostkowego. Jej wdrożenie nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym, a możliwe jest także zastosowanie tego typu rozwiązań na liniach produkcyjnych.

Zalety jakimi charakteryzują się kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Wspomnieliśmy już wcześniej o korzyściach jakie dają nam kleje utwardzane promieniowaniem UV. Warto by było wiec poszerzyć więc wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie związane z wyraźnym wzrostem efektywności produkcyjnej dzięki zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Do najważniejszych zalet tego typu rozwiązań technologicznych zaliczać będziemy:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w niektórych przypadkach będzie to czas nawet 10-15 sekund do osiągnięcia pełnej wytrzymałości i pełni właściwości fizykochemicznych.
  • Długi okres żywotności kleju – po nałożeniu kleju na klejone elementy, mamy nawet do 60 minut czasu, w których można swobodnie manipulować klejonymi elementami. Po tym czasie, niezbędne będzie ponowne przygotowanie powierzchni i nałożenie nowej warstwy kleju.
  • Niski koszt – w stosunku do wielu innych technologii klejenia będzie to rozwiązanie o wiele niższe. Także ze względu na znaczne skrócenie czasu utwardzania spoiny.
  • Dobre parametry techniczne spoiny – w zasadzie jest to spoina jak każda inna. Jej szybsze utwardzenie nie wpływa negatywnie na jej parametry techniczne.

Są to więc konkretne zalety, dla których faktycznie warto stosować kleje utwardzane promieniowaniem UV w wielu przypadkach.

Wdrożenie klejenia z utwardzaniem UV w liniach produkcyjnych.

Obecnie, możliwe jest także sprawne wdrażanie tej technologii klejenia w szybkich procesach produkcyjnych na liniach montażowych. Nowoczesne promienniki typu UV, maja możliwość ustawienia ich na linii montażowej, gdzie można ich pracą sterować z centralnego komputera zarządzającego całą linią. Najpierw trzeba zadbać o to, aby na linii przygotować odpowiednią ilość elementów do klejenia, a następnie w dużym promienniku, czy też wręcz piecu UV, utwardzić wszystkie spoiny jednocześnie. Jest to na pewno jednym z lepszych rozwiązań, zapewniających możliwość osiągnięcia znacznego skrócenia czasu produkcyjnego w wielu branżach. Można wiec powiedzieć, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV stanowią bardzo dobrą technologię, która przyczynia się do przyspieszenia wielu procesów produkcyjnych w przemyśle.

Previous Article
Next Article