Jak przygotować pomieszczenie akumulatorowni do pracy?

Pomieszczenie akumulatorowni to kwestia niezbędna w przypadku posiadania na zakładzie elektrycznych wózków widłowych oraz jezdniowych. Pozwala na sprawne i bezpieczne ładowanie baterii trakcyjnych, niezbędnych do pracy wózków. Warto tutaj jednakże pamiętać, iż współcześnie, praktycznie wszystkie projekty i realizacje akumulatorowni uwzględniają cały szereg zabezpieczeń. Będą one niezbędne do tego, aby praca związana z ładowaniem akumulatorów, nie stanowiła zagrożenia zarówno dla pracowników, jak i dla mienia przedsiębiorstwa. W wyniku zagrożeń może bowiem dojść do zatrucia pracowników czy też nawet do wybuchu, co w skrajnych przypadkach będzie ogromną tragedią i stratą nie do odrobienia.

Nowoczesne projekty i realizacje akumulatorowni.

Przede wszystkim więc, trzeba będzie tutaj przyjrzeć się najważniejszym kwestiom związanym z bezpieczeństwem funkcjonowania pomieszczenia akumulatorowni. Kwestiami kluczowymi będą następujące zagadnienia:

  • Akumulatorownia powinna być odrębnym, starannie odseparowanym od reszty obiektu pomieszczeniem.
  • Powinna być wyposażona w system detekcji wodoru i sprzężony z nim system wentylacji. Dzięki temu w razie wychwycenia wycieku wodoru, automatycznie rozpoczyna się proces wymiany powietrza z otoczeniem, co minimalizuje stężenia wodoru nie dopuszczając do powstania zagrożenia wybuchowego.
  • Ściany i podłogi powinny być wykończone materiałem kwasoodpornym na wypadek ewentualnego wycieku elektrolitu z akumulatorów.
  • Instalacja oświetlenia akumulatorowni powinna być nie iskrząca
  • Należy także zagwarantować dostęp bieżącej wody do pomieszczenia.

Są to podstawowe wytyczne, których przestrzeganie przy wykonywaniu akumulatorowni, pozwoli nam zabezpieczyć się przed najczęściej pojawiającymi się zagrożeniami. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tym zakresie, niestety mogą prowadzić do powstawania poważnych zagrożeń.

Wykonanie akumulatorowni.

Aby wykonać dobra i bezpieczną akumulatorownię, warto przejrzeć wszystkie dostępne dla nas w danej chwili projekty i realizacje akumulatorowni. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania firmie, która zajmuje się tym na co dzień zawodowo. Dzięki temu, będziemy mieć gwarancję, iż wszystkie wytyczne w tym zakresie będą przestrzegane, a nasza akumulatorownia będzie spełniać wszystkie, nawet najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Będzie to pociągać za sobą stosunkowo spore koszty, jednakże bezpieczeństwo jest tutaj przecież kwestią kluczową. Nie ma pieniędzy, których nie byłoby warte bezpieczeństwo pracowników oraz mienia firmowego.

W przypadku pomieszczenia akumulatorowni nie powinniśmy w ogóle myśleć o kwestii poszukiwania oszczędności. Takie podejście stosunkowo szybko potrafi się na przedsiębiorcy zemścić poprzez różnorodne wypadki i zagrożenia, które zmuszają do przerw w pracy, czy też do ewakuacji pracowników. O wiele lepiej jest wykonać bezpieczną akumulatorownię i potem nie mieć już żadnych, nawet najdrobniejszych problemów z tego tytułu.

Previous Article
Next Article