Jak prawidłowo dobrać nowe okna do domu?

Dobór nowych okien do naszego domu jednorodzinnego czy też mieszkania, to wcale nie tak prosta sprawa, jakby się mogło co poniektórym wydawać. Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie mamy do czynienia z zupełnie nowymi technologiami produkcji okien. Są one o wiele bardziej sprawne jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła w naszych domach. Od razu warto na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę, gdyż przyczynia się do obniżenia rachunków. Warto też zwrócić uwagę na kwestię samych wymiarów okien, bowiem będzie się to przekładać na poziom trudności związany z montażem. Zacznijmy jednak po kolei, aby każdy mógł samodzielnie dobrać odpowiednie, nowe okna PCV do swojego domu jednorodzinnego.

Współczynnik przenikania ciepła

Jednym z kluczowych parametrów okien jest współczynnik przenikania ciepła. Jest on wyrażany następującym wzorem:

Uw = X W/(m2*K)

Wskazuje on nam ile ciepła będzie w stanie przepuścić okno przez swoją płaszczyznę na zewnętrz. Im wyższy współczynnik, tym więcej ciepła będzie uchodzić z pomieszczeń mieszkalnych, a tym samym, więcej ciepła trzeba będzie dostarczyć z systemu grzewczego. To oczywiście podnosi koszty ogrzewania. Racjonalnym rozwiązaniem jest więc zastosowanie okien o jak najniższym współczynniku Uw. Takie okna jednakże będą stosunkowo kosztowne. Warto tutaj więc skorzystać z wytycznych, które wskazują jaki współczynnik powinniśmy utrzymać przy konkretnym typie budownictwa.

  • Budownictwo o niskim zapotrzebowanie energetycznym – Uw <= 0,9 W/(m2*K)
  • Budownictwo pasywne – Uw <= 0,6 W/(m2*K)

Oczywiście okna przeznaczone do budownictwa pasywnego będą o wiele bardziej kosztowne. Odbije się to jednak korzystnie na rachunkach za ogrzewanie, gdyż będziemy mogli dostarczyć o około 30% mniej energii do całego domu. Porównując to dodatkowo do standardowych okien gdzie Uw => 1,1 W(m2*K) to od razu widzimy jak wielkie oszczędności można poczynić na dobrej stolarce okiennej.

Gdzie kupić dobre okna PCV?

Oczywiście najlepszym miejscem będzie profesjonalny sklep z oknami PCV w Bielsku Białej, gdzie będziemy mieć do wyboru szeroki asortyment. Dobrze będzie jeśli w sklepi sprzedawca będzie specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednie okna pod względem naszych potrzeb. Koniecznie musimy także zastanowić się nad kwestią wymiarów okien.

Wymiary nowych okien.

Jest to ostatnia kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Mamy tutaj dwie opcje do wyboru. W pierwszej, kupujemy okna w wymiarach standardowych, i ewentualnie dokonujemy modyfikacji wnęk okiennych w naszych domach, co przekłada się na straty związane z koniecznością kucia/murowania. Wydłuża też znacznie czas wymiany. W drugim przypadku kupujemy okna na wymiar, idealnie dopasowane do naszych wnęk okiennych, co oczywiście ułatwia prace montażowe. Jednakże druga opcja podnosi koszt zakupu okien, gdyż trzeba je zamówić u producenta, a ten musi specjalnie dla nas przestawiać parametry pracy całej linii produkcyjnej. Trzeba więc rozważyć, czy w przyszłości jeszcze będziemy planować wymianę stolarki okiennej. Jeśli nie to możemy zdecydować się na okna na wymiar i ponieść jednorazowo wyższe koszty zakupu. Jeśli jednak wiemy, że za kilka lat będziemy inwestować w jeszcze lepsze jakościowo okna, to warto wykonać przeróbki, gdyż dzięki temu, dwa razy kupimy tańsze okna w wymiarach standaryzowanych.

Previous Article
Next Article