Dobór nowej stolarki okiennej

Dobór nowej stolarki okiennej do domu jednorodzinnego.

Umiejętnie przeprowadzony dobór nowej stolarki okiennej do naszych domów i mieszkań, będzie przede wszystkim gwarantować nam wyższy poziom komfortu oraz ograniczenie strat ciepła poprzez płaszczyznę okien. Dlatego też, należy go przeprowadzić jak najbardziej starannie, uwzględniając wszystkie, najważniejsze czynniki. Oczywiście nie możemy także zapominać o kwestii estetyki. Dobór nowej stolarki okiennej, musi uwzględniać ich dopasowanie estetyczne do reszty budynku. Jednym słowem, nie jest to takie proste zadanie, jakby się to mogło pozornie wydawać.

Jak więc przeprowadzić dobór nowej stolarki okiennej?

Tak jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jeśli każdemu z nich poświęcimy wystarczająco dużo uwagi, to nie powinniśmy mieć większych trudności z prawidłowym doborem nowych okien do naszego domu. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na dwa, kluczowe parametry techniczne, a są to:

  • Izolacja termiczna – czyli innymi słowy, słynny już od kilku lat, współczynnik przenikania ciepła. Na chwilę obecną, mamy normy w tym zakresie obowiązujące w naszym kraju. W nowo budowanych domach nie wolno instalować okien o współczynniku wyższym niż 0,9 W/(m2*K) w przypadku okien ściennych oraz 1,1 W/(m2*K) w przypadku okien dachowych. Oczywiście, najlepiej będzie jeśli dobierzemy okna jeszcze lepsze, które będą wytracać jeszcze mniej energii cieplnej z naszych domów.
  • Izolacja akustyczna – czyli parametr określający ilość hałasów, jakie mogą przedostać się do wnętrza naszego domu poprzez okna. Jeśli wybierzemy stolarkę, która wytłumi nam hałas na poziomi 40-50 dB, to będzie to już całkiem dobry wynik, gwarantujący całkiem przyzwoity poziom komfortu.

Pozostałe kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

Oczywiście musimy także dobrać odpowiedni rodzaj okien i ich wykończenie. Estetyka ich wykonania będzie też dość istotna, musimy przecież je dopasować do naszych ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych. Musimy także podjąć decyzję, czy zdecydujemy się na wykorzystanie stolarki okiennej drewnianej, czy też wykonanej z PCV. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się także stolarka okienna z aluminium. W tym jednak zestawieniu, to drewniana oraz plastikowa stolarka okienna w Bielsku jest póki co najbardziej popularnym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu zapewniania dobrych parametrów technicznych.

Podsumowanie.

Jednym słowem, prawidłowy dobór nowej stolarki okiennej, będzie wymagać poświęcenia sporej ilości czasu. Do tego trzeba będzie także liczyć się z kosztami zakupu nowych okien wraz z ich montażem. Na pewno nie jest to tanie rozwiązanie, aczkolwiek jeśli zainwestujemy w rzeczywiście dobre jakościowo okna, to zyskamy przede wszystkim w przyszłości. Dobrze przeprowadzony dobór nowej stolarki okiennej, pozwoli nam ograniczyć straty ciepła, jak również przedostawanie się do wnętrza naszych domów i mieszkań, zbyt intensywnych hałasów z zewnątrz.

Previous Article
Next Article