Dezynfekcja lampami UV

Dezynfekcja wody z zastosowaniem światła ultrafioletowego to dzisiaj jedna z najskuteczniejszych metod oczyszczania wody z różnych bakterii i mikroorganizmów. Promienie UV dosłownie przenikają przez groźne dla zdrowia patogeny, niszczą chorobotwórcze drobnoustroje, atakując ich DNA. Jest to niezwykle skuteczne w eliminowaniu ich zdolności do reprodukcji. Dezynfekcja wody światłem ultrafioletowym jest wyjątkowo prosta, skuteczna i bezpieczna dla środowiska. Dzięki temu bakterie tracą zdolność do namnażania się. Sama dezynfekcja wody lampami UV jest nie tylko prosta, ale przede wszystkim skuteczna i co równie ważne, bezpieczna dla środowiska.

Sterylizacja ultrafioletem vs. chemiczne środki dezynfekujące

Profesjonalne promienniki przemysłowe UV są skutecznym środkiem sterylizacji wody, ale lampy UV świetnie nadają się do zastosowania w domach, w których istnieje podejrzenie, że w wodzie znajdują się bakterie E.coli, cryptosporidium, giardia lub inne rodzaje bakterii i wirusów. Dezynfekcja wody może także być przeprowadzona przy użyciu środków chemicznych, co też jest jakimś sposobem. Jednak nie zaleca się używania chloru lub innych chemikaliów do dezynfekcji wody ze względu na produkty uboczne, które są wysoce toksyczne. Ważne jest, aby unikać picia wody, która jest potencjalnie skażona bakteriami, aby uchronić się przed wszelkimi chorobami bakteryjnymi przenoszonymi przez wodę.

Jakie zalety ma dezynfekcja wody lampami UV?

Ten sposób eliminowania z wody szkodliwych wirusów, bakterii i grzybów ma niewątpliwie mnóstwo zalet, a najważniejsze z nich to:

  • brak chemii – dezynfekcja wody promieniami ultrafioletowymi nie potrzebuje żadnej chemii w postaci chloru, ani nie pozostawia szkodliwych produktów ubocznych;
  • brak smaku i zapachu – ultrafiolet nie nadaje wodzie żadnego chemicznego smaku ani zapachu;
  • wysoka skuteczność – ten sposób sterylizacji pozwala na zabicie 99,9 proc. chorobotwórczych drobnoustrojów;
  • zużywa niewiele energii – zużycie można porównać do żarówki 60-watowej;
  • łatwość obsługi – można ustawić i zapomnieć, a raz na jakiś czas wymienić lampę, nic więcej

Jak prawidłowo wybrać jednostkę UV?

Aby woda była w pełni czysta i bezpieczna należy dobrać odpowiedni rozmiar systemu UV, który odpowiada szczytowemu przepływowi zapotrzebowania w gospodarstwie domowym. To nic innego jak miara wody, która może przepłynąć przez linię wodociągową. Może brzmi to trochę abstrakcyjnie, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste.

Podsumowanie

Światło ultrafioletowe jest procesem naturalnym i nie wytwarza w wodzie szkodliwych substancji chemicznych. Wystarczy podłączyć w punkcie wejścia i podłączyć prąd. Jest to bezpieczna, skuteczna i przyjazna dla środowiska metoda dezynfekcji, która jest szeroko stosowana w zastosowaniach domowych i przemysłowych na całym świecie. Dezynfekcja wody za pomocą lamp to w dzisiejszych czasach coraz chętniej wybierana metoda na zwalczenie bakterii, wirusów i grzybów.

Previous Article
Next Article