Czy warto wdrażać ogrzewanie domu kotłami na brykiet drzewny?

W ostatnich latach, w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań mamy do czynienia z bardzo intensywną dyskusją. Ścierają się tutaj przede wszystkim dwa poglądy. Jeden, wywodzący się z uznania dla nauki i postępu technologicznego, który twierdzi, iż katastrofa klimatyczna jest nieunikniona, w związku z czym musimy działać, jeśli chcemy ratować planetę. Drugi zaś, wywodzi się z olewanctwa i świadomości tego, że zanim pierwsze oznaki kryzysu klimatycznego pojawią się na poważnie na planecie, to obecnych decydentów już na niej nie będzie. Przeraża jedynie myśl, iż chcą piekło zgotować swoim własnym dzieciom i wnukom. A jest się czego bać. To właśnie z tego chociażby względu, każde rozwiązanie, które ograniczy w znaczącym zakresie emisję dwutlenku węgla, a takim bez wątpienia jest spalanie brykietu drzewnego, jest warte wdrożenia.

Czy brykiet drzewny jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Szukając różnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, w związku z postępującym ocieplaniem się klimatu, możemy zauważyć iż bardzo dużą popularnością cieszy się także ogrzewanie gazem ziemnym. Jego spalanie generuje co prawda trzykrotnie mniej CO2, niż spalanie węgla, jednakże w dalszym ciągu, jest to ilość dwukrotnie większa niż w przypadku spalania drewna, brykietu drzewnego i pellet drzewnego. Trzeba jednak oddać rację i jasno powiedzieć, iż w przypadku gazu ziemnego mamy do czynienia ze śladowymi ilościami emisji pyłów zawieszonych, odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Trzeba też zaznaczyć, iż w przypadku spalania drewna czy też brykietów drzewnych, emisja pyłów zawieszonych jest też diametralnie niższa, niż w przypadku spalania węgla. W związku z tym też, należy stwierdzić, iż faktycznie wdrożenie spalania brykietu drzewnego, może przynieść wymierne korzyści zarówno dla nas samych, w postaci ograniczenia powstawania smogu, jak również dla całej planety w postaci ograniczenia wydalania do atmosfery CO2. dzięki temu zaś, przyszłe pokolenia zastaną naszą planetę w stanie, nadającym się jeszcze do zamieszkania, albowiem na razie niewiele już na to wskazuje.

Wdrożenie produkcji brykietu.

Jeśli więc mielibyśmy wdrożyć spalanie brykietu drzewnego zamiast węgla kamiennego czy też gazy ziemnego, warto przeanalizować możliwość wdrożenia produkcji brykietu. Otóż sama produkcja nie jest nazbyt wymagająca technologicznie, a przy okazji rozwiązuje kilka dodatkowych problemów. Przede wszystkim, pozwala nam pozbyć się bardzo dużej ilości odpadów z produkcji tartaczno-stolarskiej, gdzie do tej pory wszystkie wióry, ścinki i trociny pozostawały bez wyraźnego zastosowania. Obecnie zaś, wystarczy nowoczesna brykieciarka, aby cały ten odpad przetworzyć w dobrej jakości, ekologiczny materiał opałowy. Technologia produkcji nie jest wymagająca. Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki w pomieszczeniach magazynowych i produkcyjnych, które powinny być odizolowane od działania wilgoci. Musimy bowiem pamiętać, iż wilgoć jest największym zagrożeniem dla jakości produkowanego brykietu czy też pellet drzewnego.

Previous Article
Next Article