Czy ogrzewanie ścienne jest efektywnym rozwiązaniem?

Ogrzewanie ścienne jest jednym z najbardziej spopularyzowanych rozwiązań w naszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wielu ludzi uważa także, iż nie jest to zbyt efektywny sposób ogrzewania budynku. Owszem, są inne rozwiązania, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Trzeba jednak powiedzieć szczerze, iż przy odpowiednim podejściu, ogrzewanie ścienne jest efektywnym rozwiązaniem. Trzeba tutaj jednakże precyzyjnie wyliczyć wszystkie kwestie związane z doborem grzejników do poszczególnych pomieszczeń. Należy bardzo dokładnie wszystko obliczyć, aby dopasować wydajność każdego z grzejników do konkretnego pomieszczenia. Przy odpowiednim podejściu i rzetelnym przeprowadzeniu wszystkich obliczeń, możliwe jest osiągnięcie bardzo efektywnego systemu grzewczego opartego o grzejniki ścienne.

Jak sprawić, aby ogrzewanie ścienne zagwarantowało nam dobre efekty grzewcze?

Przede wszystkim, trzeba tutaj zacząć od tego, aby starannie obliczyć straty ciepła naszego budynku. Musimy uwzględnić grubość ścian, materiał z jakiego są wykonane, ewentualną grubość systemu ocieplenia. Do tego trzeba także uwzględnić okna jakie mamy zastosowane w budynku. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, bowiem poprzez okna możemy z naszego domu tracić nawet do 40% energii cieplnej. Im lepszej klasy okna znajdują się w naszym domu, tym mniejsze straty ciepła będziemy w tym zakresie odnotowywać.

Kiedy już przeliczymy wszystkie kwestie związane ze stratami ciepła, czyli finalnie określimy zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych pomieszczeń, będziemy mogli dobrać odpowiednie grzejniki dla pomp ciepła. Warto tutaj od razu zaznaczyć, nasze grzejniki ścienne były o około 20-30% mocniejsze niż planowane zapotrzebowanie energetyczne danego pomieszczenia. Dzięki temu nasze grzejniki nigdy nie będą musiały być gorące aby nagrzać pomieszczenie. O wiele bardziej korzystne jest utrzymanie na grzejnikach temperatury w granicach 40-50 stopni Celsjusza. Takie grzejniki nie stwarzają żadnego zagrożenia poparzeniem. Niemniej jednak większość fachowców dobiera grzejniki na styk, a następnie w sezonie grzewczym, pracują one w temperaturze nawet 70 stopni. To jest zdecydowanie za wysoka temperatura, bardzo łatwo można się poparzyć. A jeszcze w przypadku kiedy zdarzy się mroźniejszy dzień, temperatura na grzejnikach musi wzrosnąć.

Jak montować grzejniki ścienne?

Prawidłowa montaż jest tutaj także bardzo istotny. Dzięki temu właśnie ogrzewanie ścienne może zapewniać nam o wiele większą efektywność. Najczęściej grzejniki ścienne montowane są na ścianach bezpośrednią pod oknami. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, aczkolwiek najlepiej sprawdzające się w przypadku okien o niskiej izolacji. Jeśli więc mamy w domu dość dobrej klasy okna, grzejniki ścienne możemy także zamontować w innych miejscach pomieszczeń.

Niezależnie jednak od tych wszystkich zawiłości, ogrzewanie ścienne, może być rozwiązaniem bardzo efektywnym, toteż warto o tym pamiętać. Wystarczy prawidłowo dobrać grzejniki do konkretnych pomieszczeń, aby cieszyć się ciepłem, przy stosunkowo niskim spalaniu.

Previous Article
Next Article