mailing reklamowy

Czy mailing reklamowy to korzystna forma promocji?

Mailing reklamowy to jedna z form promocji usług i produktów w sieci internetowej. W odróżnieniu od innych form, w tym przypadku, kluczową kwestią jest prawidłowe dobranie parametrów kampanii mailingowej. Należy właściwie dobrać grupę odbiorców mailingu, jak również dobrać odpowiednią formę promocji, która zapewni wysoką skuteczność przy właściwie dobranej, grupie docelowej odbiorców.

Czym jest mailing reklamowy?

Jest to nic innego jak tylko masowe wysłanie maili reklamowych na adresy email dużej grupy odbiorców, wyselekcjonowanych z bazy danych według zadanych kryteriów. Trzeba także podkreślić, iż to forma reklamy w pewnym sensie narzucanej odbiorcy, choć nie tak całkiem do końca. Należy podkreślić przy tym, iż aby wysyłać mailing reklamowy do konkretnych użytkowników, trzeba uprzednio, legalnie pozyskać ich adresy email. W przeciwnym razie, taka wysyłka może być potraktowana jako spam (niechciana wiadomość) i wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Najczęściej więc, wysyłając mailing reklamowy, podmioty gospodarcze korzystają z usług zewnętrznych dostawców, którzy posiadają duże bazy danych, legalnie pozyskanych adresów email użytkowników, którzy w taki czy inny sposób, wyrazili zgodę na otrzymywanie od danego podmiotu mailingu reklamowego.

W jakich przypadkach mailing reklamowy będzie skuteczną formą promocji?

Aby wysyłka mailingu była skuteczna, należy najpierw określić, w jakich przypadkach w ogóle możemy stosować tę formę promocji. Najczęściej mailing reklamowy będzie wykorzystywany w kilku zasadniczych przypadkach:

  • Promocja produktów zupełnie nowych na rynku – takich, o których odbiorca nie wie
  • Promocja nowych wersji produktów już obecnych na rynku – czyli produktów, o których prawdopodobnie odbiorca wie, choć z nich jeszcze nie korzysta.
  • Promocja wszelkiego rodzaju wydarzeń (artystycznych, kulturalnych)
  • Promocja usług powszechnie znanych, ale świadczonych przez podmiot zupełnie nieznany odbiorcy mailingu – wszyscy wiemy czym są usługi budowlane, aczkolwiek nie znamy wszystkich firm w okolicy które je świadczą.
  • Budowanie świadomości istnienia marki – choć w tym przypadku zbyt agresywny mailing reklamowy może doprowadzić do osiągnięcia efektów przeciwnych do zamierzonych.
  • Remarketing (newsletter) – czyli wysyłka mailingu do osób, które już raz skorzystały z usług danej firmy i zostawiły jej swój adres email, w celu otrzymywania informacji na temat nowych produktów czy usług. Jest to jednocześnie najbardziej skuteczna forma mailingu. Klienci powracający są zdecydowanie najlepszą grupą odbiorców, którzy zapewniają najlepszą sprzedaż.

Kiedy mailing będzie skuteczny?

Tak jak już wspomnieliśmy, kluczową kwestią będzie staranne wyselekcjonowanie grupy odbiorców mailingu, jak również właściwe dobranie formy przekazu reklamowego. Podczas selekcji grupy odbiorców, należy wziąć pod uwagę takie cechy jak: płeć, wiek, zainteresowania, zawód, wykształcenie, zamieszkanie. Aby zobrazować to zagadnienie, warto posłużyć się przykładem promocji nowego modelu smartfonu:

Grupą docelową odbiorców będą raczej ludzie młodzi, aktywnie korzystający ze smartfonów, czy też przedsiębiorcy, dla których jest to niejednokrotnie bardzo istotne narzędzie codziennej pracy. Wyeliminować możemy osoby starsze, które zdecydowanie rzadziej sięgają po smartfon, a nawet jeśli to robią, to zupełnie nie są zainteresowane zakupem nowego. Należy więc wyselekcjonować z bazy danych osoby spełniające powyższe kryteria i dopasować język przekazu reklamowego do ich preferencji.

Niewłaściwie dobrana grupa odbiorców, jak również niedostosowany język i forma przekazu reklamowego to najczęstsze przyczyny niskiej lub wręcz zerowej skuteczności mailingu reklamowego.

Podsumowanie.

Jak widać, mailing reklamowy jest bardzo dobrą i skuteczną formą promocji usług, produktów czy też samych marek za pośrednictwem sieci internetowej. Kluczowymi kwestiami jest jednak prawidłowe przygotowanie kampanii mailingowej. Dobranie odpowiednich parametrów całej kampanii tak, aby zapewniła maksymalny poziom skuteczności.

 

 

Previous Article
Next Article