Co to są i do czego służą profile z tworzyw sztucznych?
Profile z tworzyw sztucznych to nic innego jak tłoczone elementy konstrukcyjne, wykonane z odpowiednich materiałów, które są podatne na działanie wysokiej temperatury. To dzięki niej tworzywa sztuczne stają się na tyle plastyczne, że można je formować i nadawać im dowolne kształty. Bardzo ciekawy jest fakt, że prawie każdy producent profili z tworzyw sztucznych korzysta z materiałów, które są wielorazowe. Taka postawa zasługuje na uznanie, ponieważ jest proekologiczna.
Jak produkuje się profile z tworzyw sztucznych?
Profile z tworzyw sztucznych powstają dzięki wytłaczaniu. Jest to technologia, pozwalająca na produkowanie takich elementów jak: rurki, profile czy uszczelki. Proces tłoczenia, fachowo nazywany ekstruzją składa się z kilku elementów:
- Ogrzanie materiału – ciepło, które oddziałuje na materiał powoduje, że staje się on niezwykle plastyczny. W tej fazie produkcji profile z tworzyw sztucznych mogą nabrać koloru poprzez dodanie barwnika. Na tym etapie do elastycznej masy można dodać zbrojenie, jeśli jest wymagane;
- Wytłaczanie – to taka faza produkcji, że profile z tworzyw sztucznych zyskują swój ostateczny kształt. Cały proces wygląda tak, że półpłynny materiał przepuszcza się przez specjalną głowicę, a potem tworzywo wędruje przez kalibratory, które wstępnie je ochładzają.
- Chłodzenie – ostatni etap, w którym ma miejsce ostateczne schłodzenie powstałych profili z tworzyw sztucznych. Do tego celu stosuje się wanny z zimną wodą. Powstałe w ten sposób elementy są docinane na wymiar i nawijane na szpulę;
Z czego wytłacza się profile z tworzyw sztucznych?
Najczęściej do wytłaczania profili z tworzyw sztucznych wykorzystywane są materiały, które są termoplastyczne, czyli takie, które za sprawą wysokiej temperatury przechodzą ze stanu stałego w półpłynny. Pozwala to na formowanie przeróżnych kształtów, a elastyczność wykorzystywanego tworzywa jest idealna do metody natryskowej, rotacyjnej czy tłoczenia. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że profile z tworzyw sztucznych, wbrew stereotypom, są bezpieczne dla środowiska naturalnego, ponieważ są przetwarzane wielokrotnie. Producenci takich profili bardzo często wykorzystują do ich produkcji polichlorek winyli, czyli PVC, polietylen, polipropylen, dość popularny ABS, czyli akrylonitryn-butadien-styren, polistyren, politereftalan etylenu, znany inaczej jako PET oraz polimetakrylan metylu.
Podsumowanie
Mimo że, profile z tworzyw sztucznych powszechnie mogą kojarzyć się z czymś co zagraża naszemu środowisku, to jednak producenci przykładają wiele starań do tego, aby tak się nie działo. Na pewno wielokrotne przetwarzanie materiału jest dobrą praktyką. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez tworzyw sztucznych, ponieważ mamy z nimi do czynienia niemal na każdym kroku, od butelek na wodę począwszy, na zabawkach dla dzieci kończąc.