Brykiet z trocin i jego wykorzystanie w charakterze opału.

Brykiet z trocin to na chwilę obecną jedno z wielu ciekawych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, charakteryzujące się lepszym podejściem do kwestii ekologii. Można nawet powiedzieć, iż jest to rozwiązanie w pewnym sensie lepsze niż wykorzystywanie w tym celu gazu ziemnego. W każdym razie, trzeba tutaj podkreślić, iż brykiet z trocin jest stosunkowo prosty w produkcji, nie wymaga zastosowania jakichkolwiek specjalistycznych i skomplikowanych technologii. Trzeba jedynie zadbać o prawidłowe przygotowanie produkcji, tak, aby zagwarantować sobie korzystne warunki do wytwarzania tego materiału opałowego.

Czy brykiet z trocin jest rzeczywiście ekologicznym rozwiązaniem?

Z całą pewnością niejednokrotnie już każdy z nas słyszał, iż najlepszym rozwiązaniem jest w tym zakresie gaz ziemny. Jeśli jednak spojrzymy na emisje dwutlenku węgla, czyli najważniejszego gazu cieplarnianego, to jednak lepszym rozwiązaniem okazuje się być właśnie brykiet z trocin. Wystarczy zresztą zerknąć na porównanie poziomu emisji zanieczyszczeń na stronie – http://www.infopress.com.pl/roczne-emisje-zanieczyszczen/. Widzimy wyraźnie, iż pod względem emisji CO2, brykiet z trocin jest najlepszym rozwiązaniem. Gaz ziemny jest lepszy jedynie w zakresie emisji pyłów zawieszonych, czyli będzie lepszy pod kątem minimalizacji smogu. Poziom emisji w przypadku kotłów na brykiet z trocin jest kilkakrotnie niższy niż w przypadku spalania węgla, jak również mniejszy od emisji w przypadku spalania gazu ziemnego.

Można tutaj więc pokusić się o stwierdzenie, iż jeśli spojrzeć pod kątem efektu cieplarnianego, to jednak brykiet z trocin będzie rozwiązaniem bardziej optymalnym niż wychwalany wszędzie gaz ziemny.

Jak wytwarzany jest brykiet?

Aby mógł powstać brykiet z trocin, potrzebujemy przede wszystkim materiału wsadowego, a więc odpadu z produkcji tartacznej i stolarskiej czyli wiórów, zrębków i trocin. Następnie będziemy potrzebować profesjonalnych maszyn do produkcji brykietów. W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne i nowoczesne brykieciarki, które zapewniają nam bardzo szerokie możliwości w zakresie produkcji brykietu. Obecnie, najlepszym rozwiązaniem na rynku w tym zakresie są maszyny dostarczane przez firmę Briklis Polska. Jest to bardzo doświadczony dostawca, zapewniający firmom w tej branży kompleksową obsługę. W razie konieczności możliwe jest dowolne skonfigurowanie całej linii produkcyjnej do brykietu z trocin. W tym przypadku więc, nie będziemy mieć większych trudności.

Podsumowanie.

Ostatecznie, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż brykiet z trocin, może nie należy do najbardziej efektywnych rozwiązań w zakresie ogrzewania. Średnio, trzeba będzie go zużyć więcej niż węgla czy też gazu ziemnego. W dalszym jednak ciągu będzie to opcja lepsza dla środowiska i naszej planety, gdyż wydzielanie dwutlenku węgla będzie stać na wyjątkowo niskim poziomie.

Previous Article
Next Article